Zodpovední predstavitelia parlamentu sa v prvej chvíli snažili vysvetliť tento odklad tým, že žiadny pevný termín prerokovania zmlúv nebol nikdy stanovený a v novembri sa na ne nedostalo pre množstvo iných rokovacích bodov.
Postupne však vyšlo najavo, že Viedeň sa snaží využiť odložené hlasovanie ako nátlak na Brusel, aby si presadila požadované obmedzenie kamiónovej tranzitnej dopravy cez rakúske územie. Rakúske požiadavky na zvláštne výnimky v tranzitnej doprave nedávno únia zamietla, ale Viedeň sa pokúša ešte licitovať a využíva na to ratifikačný proces k nadchádzajúcemu rozšíreniu únie o desať štátov vrátane Slovenska.
Už v nedeľu to otvorene povedal korutánsky hajtman Jörg Haider, ktorý v súvislosti s tranzitným sporom varoval EÚ, že „Rakúsko a jeho parlament ešte nedali rozšíreniu EÚ zelenú.“
Vo štvrtok nepriamo priznal motiváciu rakúskeho parlamentu aj kancelár Wolfgang Schüssel, keď sa vyslovil proti tomu, aby bol rakúsky súhlas s rozšírením únie zdržiavaný pre zamietavé stanovisko Európskej únie k rakúskym požiadavkám na zvláštne riešenie otázky tranzitu.
Dôrazné varovanie viedenských politikom včera vyslal z Bruselu rakúsky člen EK Franz Fischler. V rozhovore pre rakúsky rozhlas zdôraznil, že „rozšírenie EÚ je jedna vec, ktorá by mala byť posudzovaná ako samostatný projekt, a tranzitný spor je zase vec iná.“ Rakúsko ako krajina, ktorá bude mať z doterajších členov EÚ zrejme z rozšírenia únie najväčší prospech, by si neratifikovaním prístupových zmlúv spôsobilo škody jedine samo sebe, uviedol Fischler. (čtk)