
FOTO – ARCHÍV SME
Výšku tzv. normatívov vypočíta rezort školstva, keď poslanci schvália štátny rozpočet na budúci rok. Minister predpokladá, že výška príspevku na žiaka podľa typu školy bude známa do konca roka. Podľa nového modelu financovania budú všetky školy od štátu dostávať rovnaké peniaze - štátne, súkromné aj cirkevné. V prechodnom období - pôjde o prvé tri roky - určite dostanú aspoň 95 percent z toho, čo dnes, aj keby mali málo žiakov.
Veľkosť školy sa zohľadní - malotriedky budú mať zvýhodnený normatív. „Keďže hlavné náklady sú na energie, zohľadňujú sa aj klimatické podmienky,“ povedal Fronc. Neskôr sa príspevok na žiaka bude automaticky zvyšovať, aby zohľadňoval infláciu.
Peniaze dostanú zriaďovatelia škôl - obce, mestá a vyššie územné celky - z kapitoly ministerstva školstva cez krajské školské úrady, ktoré vzniknú v krajských mestách.
Riaditeľa školy bude voliť školská rada na päť rokov. Vymenuje ho starosta alebo primátor, pri súkromnej škole reprezentant zriaďovateľa.
Zjednocuje sa aj spôsob zaraďovania a vyraďovania škôl alebo ich združovania či spájania.
Schválené zákony o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení a o štátnej správe v školstve a školskej samospráve označil Fronc za kľúčové pre začiatok reformy regionálneho školstva. „Za porušovanie zákona sú stanovené aj sankcie,“ dodal Fronc.
Odhadovaná výška príspevkov na žiaka:
základné školy okolo 25-tisíc korún
malotriedne školy od 30-tisíc do 35-tisíc korún
gymnáziá okolo 28-tisíc korún
stredné odborné školy okolo 35-tisíc korún
Zmeny v oblasti regionálneho školstva:
* zriadia sa krajské školské úrady, ich prednostov vymenuje vláda na návrh ministra školstva
* krajské školské úrady zabezpečia povinnú školskú dochádzku, ak obec nezriadi školský obvod
* školy dostanú peniaze podľa počtu žiakov, ich zriaďovatelia dostanú trojročné prechodné obdobie so zaručeným minimom peňazí
* funkčné obdobie riaditeľa bude päťročné, počet funkčných období nebude obmedzený
* zriaďovatelia súkromných a cirkevných škôl nedostanú peniaze na kapitálové výdavky (napríklad na opravu budovy)
* z jedenástich členov školských rád obce vymenujú troch