* Príspevkom k európskemu Roku Biblie je výstava vzácnych historických i súčasných tlačí Biblie s názvom Otváranie knihy života inštalovaná v budove Starého Evanjelického lýcea na Konventnej ulici v Bratislave. Expozícia ponúka viac ako sto zaujímavých exemplárov Biblie, z ktorých časť pochádza zo súkromných zdrojov a viaceré vlastní evanjelické vydavateľstvo Tranoscius v Liptovskom Mikuláši. Medzi najstaršie vystavené Biblie patria exempláre z rokov 1564, 1599 a ďalšie tlače zo 17. a 18. storočia. Návštevníci nájdu na výstave aj kompletné vydanie Písma Svätého v preklade Dr. Martina Luthera z roku 1759 či Králickú Bibliu z roku 1613. Medzi exponátmi je tiež Melantrichova Biblia vydaná v Prahe, kalvínsky maďarský preklad Biblie vydanej v Budapešti a viaceré vydania z Nemecka. Nechýbajú vydania Biblie z Tranoscia až po súčasné z roku 2000. Návštevníci si môžu zalistovať aj v Biblii, ktorú nakreslili deti z evanjelického cirkevného zboru v Trnave. Zaujímavosťou je i prepísaná Biblia, ktorou sa Spoločenstvo evanjelickej mládeže na Slovensku zaslúžilo o rekord, keď sa im za viac ako 5 hodín podarilo ručne prepísať celú evanjelickú Bibliu. Záujemcovia si môžu zakúpiť nové exempláre Biblie z vydavateľstva Tranoscius so sídlom v Liptovskom Mikuláši, ktoré výstavu pripravilo spolu s Liptovským múzeom v Ružomberku a Cirkevným zborom ECAV v Bratislave. Výstava Biblií v Bratislave na Konventnej ulici 15 potrvá do 13. novembra. Pre verejnosť je prístupná počas pracovných dní od 11.00 do 17.00 h. Reinštalácia výstavy sa uskutoční od 27. novembra v Liptovskom Mikuláši.
* Portrét v slovenskej fotografii je názov výstavy v bratislavskej galérii Michalský dvor. Štyria mladí autori prezentujú svoj prístup v tejto klasickej disciplíne fotografovania. Jana Ilková svoj cyklus nazvala osobnosti, aj keď v ňom zobrazuje neznámy kolektív a ďalších šesť anonymných jednotlivcov v rôznom oblečení a prostredí. Filip Vančo tiež v čiernobielom vystavuje portréty dizajnérov - výtvarníka Stana Filka, herečiek sestier Piussi a iných umelcov. Ingrid Patočková sa po roku predstavuje druhým cyklom Banálnych príbehov ako Divožienka, Barbie, Víla, Bábätko a v iných veľkoplošných farebných podobách. Výstava v rámci Mesiaca fotografie potrvá do 16. novembra.
* Pohľad na zlatú rybku i zaháňačov duchov ponúka výstava 28 mladých umelcov zo Spolku výtvarníkov Slovenska, ktorú pod názvom Výtvarné paralely V. otvorili vo výstavnej sieni UPS v Slovenskom rozhlase v Bratislave. „Práce rozmanitých materiálov a techník ako je maľba, grafika, keramika, sklo, drevo, bronz či tapisérie odzrkadľujú témy, ktoré vládnu súčasnému svetu. Od politiky, ekológie, sociálnych problémov po ľudské problémy, vzťahy a city ako je láska i materstvo,“ povedala kurátorka Mária Horváthová. Napriek tomu, že ide o mladých umelcov, mená mnohých z nich nie sú neznáme. Svoje práce tu vystavujú až tri deti sochára Jána Korkosa a šperkárky Marianny, Zimkov syn Ondrej, dcéra maliara Jána Ilavského a sestra Svetozára Svetlana, Martin Pala zo sklárskej rodiny. Spolu so svojimi rovesníkmi menej známych mien okrem snahy byť aktuálnymi, presvedčivými, zaujímavými, autentickými zároveň na piatej zo série výstav mladých pripomínajú už desiate výročie Spolku výtvarníkov Slovenska, ktorý výstavu zorganizoval. Plastiky i obrazy mladých Slovákov uvidia aj v zahraničí, a to v talianskom Citta di Castello, kde bude od 12. decembra reinštalovaná.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
* Dve výstavy zamerané na prírodu - Skrytá krása kvetov, semien a plodov a Ekofotografia, pripravilo na november Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Fotografie rozmnožovacieho procesu rastlín, zhotovené pomocou svetelného a elektrónového transmisného a rastrovacieho mikroskopu vystaví múzeum na Školskej ulici od 19. novembra pri príležitosti životného jubilea pracovníčky Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave Oľgy Erdelskej. Vystavené práce autorky vznikali viac ako 40 rokov počas jej aktívneho vedeckého skúmania. Rozmnožovacie procesy rastlín sú predmetom aj odborných filmov natočených v spolupráci s Ústavom pre vedecký film v nemeckom Göttingene a návštevníci si ich na prezentácii môžu pozrieť. Výstava Skrytá krása kvetov, semien a plodov potrvá do konca roka. Umelecké fotografie prírody Ekofotografia môžu záujemcovia obdivovať v Liptovskom Mikuláši v múzeu na Ulici 1. mája do 27. novembra. Okrem slovenských snímok budú na prezentácii zastúpení aj rakúski, poľskí a českí tvorcovia. (tasr, sita)