Viedeň 7. novembra (TASR) - Ak sa súčasná produktivita práce meraná na pracovníka v hodnote hrubého domáceho produktu v 15 krajinách EÚ teraz pokladá za 100 %, potom po rozšírení spoločenstva dôjde k jej poklesu o 7 %. Produktivita práce v USA je v súčasnosti o 30 % vyššia ako v európskej pätnástke. Uviedol to vo svojom vystúpení na investičnom kongrese Icon, organizovanom viedenskou Ekonomickou univerzitou a denníkom Die Presse, Peter Havlik z Viedenského ústavu pre medzinárodné hospodárske porovnávanie (WIIW).
Súčasne dodal, že tlak na reformy v EÚ zosilnie. Analytik pokladá za pravdepodobné, že výrobné zariadenia z Rakúska budú ešte dlhý čas odchádzať na východ.
Ale nie všetky závody na východe idú automaticky hladko. Aj túto skutočnosť by mali by mali a musia brať podniky do úvahy. Martin Bergler z rakúskej spoločnosti S&T dodáva, že táto spoločnosť vo východnej Európe zamestnáva len manažérov z príslušných krajín. "V nijakom prípade sa však nesmie stať," povedal, "aby sa všetky kandidátske krajiny hádzali do jedného vreca. Sú charakteristické svojou vysokou individuálnosťou".