Neapol 7. novembra (TASR) Taliansky minister poľnohospodárstva Gianni Alemanno sa rozhodne postavil proti zavedeniu pestovania génovo manipulovaných organizmov (GMO) aj kultúr a vyzval Európsku úniu, aby v tomto smere bola súdržná. Taliansko je v druhom polroku 2003 predsedajúcou krajinou Európskej únie.
"Prečo dávať prednosť technike, ktorá je násilná k prírode pred technikou, zhodnocujúcou a zachovávajúcou potenciál prírody," citovala agentúra AFP z prejavu ministra Alemanna, ktorý predniesol na úvod seminára o ochrane životného prostredia a poľnohospodárstve. Medzinárodný seminár od štvrtka v Neapole organizuje talianske ministerstvo poľnohospodárstva a ekogastronomické hnutie Slow Food.
Alemanno ďalej konštatoval, že EÚ musí byť súdržná v tomto smere a dodal, že nemožno robiť reformu spoločnej európskej politiky (CAP) na jednej strane a zatvárať oči pred GMO na druhej strane. Vyslovil tiež otázku, či je osudom EÚ kopírovať to, čo urobili USA.
Podľa názoru talianskeho ministra treba ponúkať úplne iné poľnohospodárske produkty, alternatívne k tým, čo sa pretláčajú. V Európe sa treba vrátiť k vlastnému poľnohospodárskemu modelu, k vlastným hodnotám. Alemanno zdôraznil, že v Taliansku sa treba sústrediť na kvalitu v celom výrobnom a pestovateľskom procese. Jedinou možnosťou ďalšej existencie na globálnom trhu je konkurencieschopnosť v oblasti kvality, podčiarkol.
V EÚ by sa mohli znova začať vydávať povolenia na pestovanie GMO v novembri.
Európsky parlament v Štrasburgu 2. júla tohto roku schválil legislatívu o označovaní a sledovaní pôvodu potravín obsahujúcich GMO. Na území EÚ bolo do júla povolené pestovať 18 druhov GMO, ďalších 19 čaká na povolenie. Niektoré krajiny únie Taliansko, Francúzsko, Belgicko, Grécko, Dánsko, Luxembursko a Rakúsko od roku 1999 blokovali prístup GMO do EÚ s tým, že v nej treba najskôr prijať legislatívne normy. Prístup EÚ k GMO vyvolal obchodný spor s USA, ktoré sú najväčšími producentmi GMO.