V Európe rastie nový vážny spor. Jedna časť krajín, na čele s Francúzskom a Nemeckom porušuje pravidlá stabilného vývoja ekonomiky eurozóny, ktorú podpísali v dokumente nazvanom Pakt stability a rastu. Druhá časť krajín a ekonómov varuje, že ignorovanie ohrozuje samotnú podstatu spoločnej meny.
Francúzsko a Nemecko sa opäť chystajú porušiť 3-percentnú hranicu rozpočtového schodku, ku ktorej sa zaviazali v pakte stability.
Francúzsko poruší tento rok pravidlá o rozpočtovom schodku už tretíkrát a rozpočet škrtiť nehodlá ani naďalej. Na budúci rok už oznámilo, že schodok by sa mal vyšplhať až na 4 percentá HDP. Ospravedlňuje to obnovením ekonomického rastu a od európskej komisie očakáva aj naďalej zhovievavosť. Francúzsky minister Francis Mer odkázal Bruselu, že komisia nemá čo jednotlivým členom nariaďovať, aké konkrétne kroky majú v otázke rozpočtu prijímať. „Komisia nemá ani kompetenciu, ani snahu dávať nám podrobné odporúčania. Môže nás len žiadať, aby sme sa viac snažili dodržiavať pakt stability,“ vyhlásil Mer.
Paríž preto tlačí na zmeny kontroverznej rozpočtovej dohody a jej hlavným spojencom je Nemecko. Tomu tiež hrozí budúci rok prekročenie limitu deficitu tri roky za sebou a vysoké finančné sankcie.
Obe veľké krajiny pripomínajú, že pokiaľ by sa snažili o nápravu reštriktívnou politikou, spadli by ich ekonomiky do hlbokej recesie a strhli by zo sebou dole aj celú eurozónu. „Spoločne veríme, že pakt stability má byť zachovaný, ale Francúzsko a Nemecko majú tiež zodpovednosť za rast nie iba vo svojich krajinách, ale aj za rast v Európe ako celku,“ vyhlásil nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Na stranu nedisciplinovaných členov sa postavilo aj Španielsko, ktoré by mohlo mať zásadný hlas pri rozhodovaní o tom, či Nemecko a Francúzsko budú čeliť pokutám, ak prekročia trojpercentný rozpočtový deficit. „Súhlasím s kancelárom Schröderom, že pakt musí byť interpretovaný pružne,“ povedal španielsky premiér José María Aznar a zdôraznil význam nemeckej ekonomiky pre Európu.
Hoci zatiaľ je Európska komisia zhovievavá, dala už najavo, že bude proti ďalšiemu porušovaniu paktu postupovať presne podľa pravidiel a neposkytne nikomu neoprávnené úľavy. Nutnosť reforiem paktu síce niektorí členovia komisie priznávajú, zdôrazňujú však, že sa tak nemôže diať pod nátlakom Francúzska a Nemecka.
Tí sú tŕňom v oku aj skupiny menších krajín, podľa ktorých by mali pravidlá platiť pre všetkých rovnako, keďže aj ich stálo znižovanie schodkov nemalé úsilie. Tvrdší postup voči Francúzsku žiadali Holandsko a Rakúsko, ostatné krajiny sa priklonili k návrhu Európskej komisie dať Francúzsku dodatočný rok a žiadať ho, aby pravidlá paktu splnilo až v roku 2005.
Povedali o Pakte rastu a stability
Ivan Mikloš, minister finacií SR: „Som presvedčený, že znižovanie deficitu je v prospech ekonomiky príslušnej krajiny a nakoniec v prospech európskej ekonomiky.“
Wim Duisenberg, bývalý guvernér ECB: „Tieto pravidlá neboli vytýčené len pre dobré časy, ale aj pre tie zlé. Problémy, ktoré majú niektoré krajiny, nie sú dôvodom na porušovanie pravidiel.“
Gerhard Schröder, nemecký kancelár: „Francúzsko a Nemecko musia presadzovať politiku, ktorá podporuje rast a rozpočtové obmedzovanie by nemalo brzdiť dve najväčšie ekonomiky v Európe.“
Bosse Ringholm, švédsky minister financií: „Celá európska ekonomika závisí od toho, ako si Francúzsko a ostatní dajú do poriadku ich situáciu. Je len otázkou času, keď si Francúzsko uvedomí, že musí do európskej ekonomiky prispievať a nie jej sťažovať situáciu“.