Rozhodnutia regulačného úradu sú podľa nich netransparentné, a namiesto toho, aby ochraňovali konečného spotrebiteľa pred svojvoľným zvyšovaním cien energií zo strany dodávateľov, nahrávajú zisky monopolným energetickým podnikom. „Regulačný úrad svoju základnú úlohu asi napĺňať nechce,“ zhodujú sa podnikatelia z Klubu 500.
„Neprimerané zvyšovanie systémových poplatkov je naháňanie peňazí štátnym firmám,“ kritizoval činnosť regulačného úradu riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Podľa neho výrazné tohtoročné zvýšenie poplatkov doteraz regulačný úrad nie je schopný odôvodniť. „Všetko, čo robíme, je v súlade so zákonom,“ reagoval na kritiku hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
Svoje požiadavky na zvyšovanie cien nemusia odôvodňovať ani podniky, ktoré z ich zvyšovania profitujú. Ceny energií totiž schvaľuje regulačný úrad podľa požiadaviek distribučných spoločností, ktoré do návrhu cien započítavajú odôvodnené náklady a primeraný zisk. Zákon pritom bližšie nešpecifikuje, čo takéto náklady zahŕňajú a aký zisk je primeraný. Nie je tak možné zistiť, s akou rentabilitou pracujú distribučné spoločnosti a aké náklady sú zahrnuté do ceny elektriny.
„Slovenská elektrizačná a prenosová sústava si do svojich nákladov napríklad započítava výdavky na reklamu 600 miliónov,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Podľa neho stojí za zváženie, či monopolná rozvodná sieť potrebuje reklamu.
O konečných cenách energií rozhoduje Regulačná rada Úradu, ktorej členovia sú politickí nominanti. To podľa podnikateľov nezvyšuje jej dôveryhodnosť ani objektívnosť. „Rozhodnutia regulačného úradu sú také, ako sa dohodne skupina šiestich ľudí,“ tvrdí Soták. „Regulačná rada nie je za svoje rozhodnutia zodpovedná, ani sa proti nim nemožno odvolať,“ dodal.
Podnikatelia upozorňujú, že náklady na energiu sú na Slovensku jedny z najvyšších v Európe. Predražujú ich skôr poplatky za prenos energie smerujúce distribučným podnikom ako cena samotnej elektriny. „V porovnaní so zahraničím sú poplatky za distribúciu a za prenos prehnane vysoké. Tvoria až polovicu výslednej ceny elektriny,“ upozorňuje Soták. Na porovnanie, v Nemecku sú štvrtinou z nákladov na energiu.
Keďže tieto poplatky platia podniky len za pripojenie do siete, ich situáciu nevyrieši, ani keby kupovali lacnejšie energiu zo zahraničia.