Vysokoškoláci ešte platiť nebudú

BRATISLAVA – Poslanci včera schválili novelu zákona o vysokých školách, ktorá zatiaľ nezavádza poplatky za štúdium. Za prijatie zákona hlasovalo 77 poslancov, proti boli siedmi, zdržali sa 50 zo 134 prítomných. Zákon prešiel, hoci opozícia tvrdí, ž


FOTO – ARCHÍV SME


BRATISLAVA – Poslanci včera schválili novelu zákona o vysokých školách, ktorá zatiaľ nezavádza poplatky za štúdium. Za prijatie zákona hlasovalo 77 poslancov, proti boli siedmi, zdržali sa 50 zo 134 prítomných. Zákon prešiel, hoci opozícia tvrdí, že neprináša žiadne systémové zmeny, ktoré by riešili problémy vysokého školstva.

Novú filozofiu vyberania poplatkov a štipendií by malo ministerstvo školstva predložiť v spolupráci s rezortom financií do konca roka. Platiť za vysokoškolské štúdium tak nebudú študenti od januára budúceho roku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou od akademického roku 2004/2005.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Dušana Čaploviča, ktorý chcel spoplatniť externé štúdium. „Takýto návrh ma naozaj prekvapil. Bol zlý a nesystémový,“ povedal minister školstva Martin Fronc.

Podľa prijatej novely budú môcť vysokoškolské štúdium poskytovať, organizovať a zabezpečovať výhradne vysoké školy. Novela tak zamedzuje súkromným spoločnostiam a akciovkám organizovať pre záujemcov externé štúdium a vyberať zaň poplatky.

Novela zákona o vysokých školách zjednodušuje aj proces poskytovania študentských pôžičiek. Výška pôžičky sa posúva z 20-tisíc na 40-tisíc korún. Pôžička sa bude pritom vyplácať v dvoch splátkach a nie ako doteraz raz mesačne.

Novela umožňuje ministrovi školstva odobrať kompetencie fakultám, respektíve univerzitám na základe dvoch súhlasných stanovísk reprezentácie vysokej školy. Tú tvoria Slovenská rektorská konferencia, Rada vysokej školy a Študentská rada.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancami schválená právna norma posúva proces transformácie študijných odborov na študijné programy o rok. V súčasnosti platí, že vysoké školy nemôžu od budúceho roku prijímať študentov na neakreditované študijné odbory. Pôvodný zákon totiž predpokladal, že všetky staré študijné odbory budú akreditované do začiatku školského roku 2003/2004.

Minister Fronc označil schválenie novely za „veľmi dôležité“ a je s ňou spokojný. Súhlasí s ním aj šéf školského výboru Ferdinand Devínsky (SDKÚ), podľa ktorého poslanci rozhodli „múdro a odborne“.

Novela umožní, aby vysoké školy mohli aj budúci školský rok prijať študentov na neakreditované odbory denného štúdia. (tasr, sita, ts)

Čo sa ešte mení* Hlasovanie o novele vysokoškolského zákona bolo niekoľkokrát odložené. Jedným z dôvodov bola aj otázka ďalšieho vzdelávania lekárov. Včera poslanci rozhodli, že špecializované štúdium sa bude považovať za osobitný druh ďalšieho vzdelávania, ktorý budú môcť okrem Slovenskej zdravotníckej univerzity poskytovať aj lekárske fakulty ostatných vysokých škôl. Slovenská zdravotnícka univerzita bude garantovať špecializačné štúdium v medicíne do roku 2010. Novela však neurčuje termín, dokedy musí ministerstvo zdravotníctva vymenovať Akreditačnú komisiu, ktorá bude udeľovať akreditácie na poskytovanie špecializačného štúdia v medicíne aj ostatným lekárskym fakultám.

SkryťVypnúť reklamu

* Vysoké školy budú musieť zohľadniť pri obsahu vzdelávania aj požiadavky európskych smerníc. Práve v súvislosti so vstupom do Európskej únie prináša pre zubárov vytvorenie osobitného titulu MDDr.

* Od budúceho roku sa zmení aj obsah študijných programov v oblasti výkonu regulovaných povolaní a odborných činností v prípade lekárov, zubných lekárov, farmaceutov, sestier, pôrodných asistentiek, veterinárnych lekárov a architektov. (ts)

Peniaze podľa žiakov

BRATISLAVA - Základné a stredné školy a školské zariadenia sa od januára 2004 budú financovať podľa počtu žiakov na škole a zohľadňovať by sa mala aj veľkosť a typ zariadenia.

Zákon, ktorý včera schválili poslanci, počíta aj s motivačnou zložkou, ktorú by mohli školy získavať za dobré výsledky v súťažiach či za rozvojové projekty. Na financovanie štátnych a neštátnych škôl budú rovnaké podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Školy dostanú trojročné prechodné obdobie, aby sa novému modelu prispôsobili. (sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu