ších nákladov spojených s pracovnou cestou. Zamestnanec tieto náklady vyúčtuje po návrate zo služobnej cesty, ale má právo na poskytnutie preddavku.
„Zamestnávateľ poskytne preddavok v závislosti od počtu dní trvania cesty, t. j. stravné na príslušný počet dní, primeranú zálohu na ubytovanie podľa počtu nocí a spravidla poskytne aj zálohu na vedľajšie výdavky. Zamestnanec po návrate na základe predložených dokladov cestu vyúčtuje,“ vysvetľuje Jaroslava Kostrhúnová z ministerstva financií.
Výšku stravného pri ceste do zahraničia stanovuje ministerstvo financií presne, ale v prípade ostatných položiek vrátane ubytovacích nákladov, presné predpisy nie sú. „V minulosti boli stanovené orientačné náklady na ubytovanie pre jednotlivé krajiny. Dnes však záleží len na zamestnávateľovi, aké ubytovanie zvolí. Výšku týchto nákladov musí zamestnanec preukázať príslušným dokladom,“ hovorí Kostrhúnová.
Presne je stanovená suma, ktorú musí zamestnávateľ zaplatiť, ak vyšle zamestnanca na pracovnú cestu na Slovensku jeho vlastným vozidlom. V takom prípade má zamestnanec nárok na 5 korún 40 halierov za každý kilometer ako amortizáciu za opotrebovanie auta. Okrem toho má nárok aj na preplatenie paliva. Táto sumu sa vypočítava na základe údajov z technického preukazu. Zákon určuje aj uhradenie nákladov spojených s použitím súkromného vozidla na cestu do zahraničia.