Brusel 6. novembra (TASR) Slovensko by bolo ochotné súhlasiť s vytvorením európskeho zoznamu bezpečných tretích krajín, ak by jednotlivé členské krajiny EÚ mali možnosť mať popri ňom aj vlastný národný zoznam. V Bruseli to dnes povedal slovenský minister vnútra Vladimír Palko.
Ministrom sa ani dnes nepodarilo zblížiť stanoviská na vytvorenie takéhoto zoznamu, krajiny sú rozdelené v podstate na dve skupiny. Prvá podporuje európsky zoznam za predpokladu, že by ho dopĺňali národné zoznamy, druhá (najmä škandinávske štáty) je proti európskemu zoznamu.
"Pre nás by bolo prijateľné, keby si každá krajina vytvárala svoj národný zoznam, ale aj ten kompromis, ku ktorému sa tá diskusia klonila, že by mal byť jeden európsky zoznam, ale jednotlivé krajiny by mali možnosť rozhodovať aj o svojej vnútroštátnej listine ďalších bezpečných krajín," povedal novinárom Palko. Takéto stanovisko podľa neho zaujali aj krajiny Vyšehradskej štvorky, Slovinsko a Rakúsko.
Zmysel zoznamu bezpečných krajín spočíva podľa Palka v tom, že by zabránil zneužívaniu azylovej procedúry ľuďmi, ktorí nemajú na azyl nárok. "V prípade, že takýto človek prichádza na územie SR alebo iného členského štátu z krajiny, ktorá je bezpečná (nemusí z nej pochádzať), tak potom mal ostať tam a požiadať o azyl. Keď sa preukáže, že prišiel z bezpečnej tretej krajiny, tak nebude dôvod na to, aby vlastne azylové konanie prebehlo," vysvetlil minister.
Dôležitým doplnkom takýchto pravidiel je podľa Palka čo najširší systém readmisných dohôd, ktoré by umožnili neoprávnených žiadateľov o azyl vrátiť do krajiny, z ktorej prišli.
Slovensko má dnes uzavretých asi 15 readmisných dohôd. "Je v našom národnom záujme mať ich, pretože my chceme vracať nelegálnych migrantov do krajín, z ktorých prišli," povedal minister.
Problémom je podľa neho niekedy skutočnosť, že práve zo strany týchto krajín nie je záujem, napríklad Ukrajina chce podpísať takúto dohodu už s celou EÚ.
Otázka vytvorenia európskeho zoznamu bezpečných krajín vyvolala obavy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorý varuje pred vracaním žiadateľov o azyl do nečlenských štátov bez akejkoľvek záruky, že ich žiadosť bude riadne vybavená.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh