BRATISLAVA - Pokles nezamestnanosti sa zastavil. Ľudí bez práce ubúdalo každý mesiac po celý tento rok, v októbri sa však ich počet zvýšil. Miera nezamestnanosti tak mierne vzrástla na 13,89 percenta, keď úrady práce evidovali takmer 370-tisíc ľudí bez zamestnania.
„Fenomenálny pokles nezamestnanosti, ktorého sme boli po celý rok svedkami, sa raz musel skončiť. Súvisí to so sezónnosťou - skončili sa totiž napríklad práce v poľnohospodárstve,“ myslí si ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. V medziročnom porovnaní bola nezamestnanosť nižšia o dva a pol percentuálneho bodu.
Ekonómovia sú s vývojom nezamestnanosti spokojní. „Celý rok klesala aj napriek trvajúcej reštrukturalizácii podnikového sektora, spojenej s prepúšťaniami. Vidieť, že noví investori dokázali bez problémov týchto ľudí absorbovať,“ povedal Barto. Slovensko je podľa neho v otázke nezamestnanosti porovnateľné s Českom, kde je bez práce vyše 10 percent ľudí.
Spokojné s vývojom nezamestnanosti je aj ministerstvo práce. „Obavy analytikov sa nepotvrdili. Nezamestnanosť aj napriek skončeniu sezónnych prác zostala v októbri pod štrnástimi percentami. To potvrdzuje, že pokles nezamestnanosti sa od začiatku roka stal trendom,“ vyhlásil hovorca ministerstva práce Martin Danko.
Minister Ľudovít Kaník pripravuje od januára ďalšie zmeny, ktoré by mali pomôcť pri znižovaní evidovanej nezamestnanosti. Ľudia, ktorí sú oficiálne bez práce, budú musieť na úrady chodiť ešte častejšie ako teraz. V opačnom prípade budú z evidencie vyradení. Kaník si od toho sľubuje, že z evidencie vypadnú tí, ktorí pracujú niekde načierno a nestihnú tak často chodiť na úrady.
„Netreba mať však veľké oči. Je otázka, do akej miery je už vyčerpaný priestor na takéto znižovanie nezamestnanosti. Dôležitejšia bude tvorba nových pracovných miest zdravými podnikmi. Netreba tiež zabúdať, že budúci rok budú asi vo veľkom prepúšťať najväčší zamestnávatelia - elektrárne, železnice a štátna správa,“ dodal Barto.
TOMÁŠ VELECKÝ