a porušuje tak výrobné kvóty zavedené ako protiopatrenie k desaťročným daňovým prázdninám.
Vláda sa má dohodnúť najprv s U.S. Steel, aby vedela, za čo má v Bruseli lobovať. „Rokovania napredujú tak, aby sme boli schopní dosiahnuť dohodu do vstupu Slovenska do Európskej únie,“ povedal Mikloš. Minister hospodárstva Pavol Rusko doplnil, že nejaké riešenia už navrhli, no odmietol sa k nim bližšie vyjadriť.
Európska komisia vyčíta košickým oceliarňam, že nedodržiavajú kvóty na rast produkcie, na ktorých sa Slovensko s Európou dohodli začiatkom roka. Brusel tvrdí, že kvóty platia od podpísania prístupovej zmluvy, slovenská strana je naopak presvedčená, že obmedzenia sa U.S. Steel dotknú až po vstupe do únie. „Je to problém, ktorý vznikol z nie celkom správnej interpretácie zmluvy,“ vysvetlil Rusko.
„Verím, že nájdeme prijateľné riešenie pre oceliarne,“ povedal včera premiér Mikuláš Dzurinda. Dodal, že vláda už má predstavu, čo robiť s nadprodukciou ocele tento aj budúci rok. Ako najpravdepodobnejší scenár ďalšieho vývoja sa zatiaľ javí, že vláda bude Európsku komisiu presviedčať, aby mohli oceliarne nadprodukciu predať v tretích krajinách.
Podľa hovorcu U.S. Steel Jána Baču prevádzkovala oceliarska spoločnosť svoje zariadenia v súvislosti s výkladom prístupovej zmluvy v dobrej viere, založenej na interpretácii vlády a po porade s ňou. Dodal, že oceliarne budú rešpektovať, na čom slovenskí vyjednávači sa dohodnú v Bruseli .
(tv)