
Ak mesto získa peniaze, do konca budúceho roka by mal byť interiér synagógy obnovený. Bude v nej expozícia histórie Šurian. FOTO – AUTORKA
Židovstvo má v Šuranoch hlboké tradície. Už pred prvou svetovou vojnou bola v tomto meste založená rabínska škola – ješiva, ktorá pripravovala kandidátov na rabínov. Židia, ktorí tvorili asi tretinu obyvateľov mesta, združovali sa v miestnej synagóge. Chodili do nej rodiny Preyovcov, Gersonovcov a Lipmannovcov, zakladatelia prvého cukrovaru továrenského typu na Slovensku, majiteľ továrne na cukrovinky Anton Deutsch alebo jeden z významných rabínov Filip Plaut. V Šuranoch bolo v roku 1944 vytvorené geto, z ktorého fašisti odvážali Židov do Komárna a odtiaľ do Osvienčimu. Koncentračný tábor prežilo iba niekoľko z nich.
„V modlitebni bola cez vojnu strelnica pre nemeckých dôstojníkov a väznica pre zbehov. Neskôr v nej sústredili výrobnú sféru. Bola spustnutá a dodnes sa zachovala iba vďaka tomu, že ešte pred revolúciou jej mesto dalo opraviť strechu,“ povedal viceprimátor Šurian Jozef Šutka. „Svätyňu sme dali do dlhodobého prenájmu magistrátu. Podľa zmluvy ju zrekonštruuje a bude využívať na nekomerčné kultúrne podujatia,“ povedal predseda Židovskej náboženskej obce v Nových Zámkoch Tomáš Lang. Na obnovu, ktorá doteraz pohltila 3,5 milióna korún, prispel i Fond Pro Slovakia a Ústredný zväz Židovských náboženských obcí.
Ak mesto získa peniaze, do konca budúceho roka by mal byť interiér synagógy obnovený. Bude v nej expozícia histórie Šurian i Múzea židovskej kultúry, koncerty a výstavy výtvarného umenia. Návštevníci uvidia aj časť tóry s modlitebnými textmi v hebrejčine, ktorú našli pri rekonštrukcii. Na obnovenú synagógu sa tešia najmä rodáci žijúci v zahraničí. Jej pôvodná fotografia sa nachádza aj na pamätníku šurianskych Židov v izraelskom Petah Tikva.