BRATISLAVA 5. novembra (SITA) - V monitorovacej správe Európska komisia (EK) hodnotí Slovensko kladne v 70 percentách oblastí, vo zvyšných 30 percentách upozorňuje na nedostatky, prípadne má vážne obavy, aby do dňa vstupu, teda do 1. mája 2004, splnilo požadované úlohy. Uviedol to vedúci Delegácie Európskej komisie na Slovensku Eric van der Linden na spoločnej tlačovej konferencii s podpredsedom vlády SR pre európsku integráciu Pálom Csákym. Správa, ktorá patrí k "horným" z desiatky pristupujúcich krajín, je podľa Lindena oprávnene pozitívna. Vicepremiér Csáky, podľa ktorého hodnotenie zodpovedá realite na Slovensku, uviedol, že všetky hlavné nedostatky je možné doriešiť do konca apríla.
Medzi hlavné nedostatky zaradil Linden zriadenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry, podstatnej pre program SAPARD a hlavne pre prísun fondov na rozvoj vidieka, zavedenie Integrovaného administratívneho kontrolného systému (IACS), základne pre fungovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky a splnenie požadovaných fytosanitárnych podmienok EÚ v slovenských agropotravinárskych podnikoch. Z nich budú musieť byť zatvorené tie, ktoré "nie je možné modernizovať" a ktorých prevádzka by mala dopad na zdravie obyvateľstva. V oblasti hospodárskej súťaže menoval nesúlad medzi EÚ a SR týkajúci sa nadprodukcie U.S. Steel Košice, kde však, podobne ako Csáky, predpokladá v blízkej budúcnosti kompromis medzi slovenskou stranou a EÚ.
Podľa slov vicepremiéra bude otázka platobnej agentúry uzavretá do konca februára, pričom pripomenul, že príslušný zákon minulý týždeň schválila Národná rada SR. "Najneskôr do konca februára bude systém funkčný," povedal. IACS, slúžiaci na identifikáciu pozemkov, je "na úrovni 96 až 97 percent" a "takisto do konca februára bude problematika doriešená". Rovnako sa vyjadril aj o otázke splnenia noriem v agropotravinárskych podnikoch, pričom zdôraznil, že aj po zrušení viacerých z nich si Slovensko zachová dostatočné kapacity.
"Oranžové", teda výstražné svetlo, kde však EK neočakáva závažné problémy, zatiaľ pre Slovensko zostáva v oblasti menšinovej politiky. Ako pripomenul Linden, SR ešte neschválila antidiskriminačný zákon a potrebné je naďalej venovať pozornosť rómskej otázke.
Vo všeobecnosti však Linden ocenil pokrok a vynaložené úsilie a vyjadril presvedčenie, že Slovensko bude pripravené využívať eurofondy odo dňa svojho vstupu. Zdôraznil pokrok v regionálnej politike, za ktorú bolo spolu s inými pristupujúcimi krajinami tvrdo kritizované. "Po šiestich mesiacoch je správa pozitívna, po vynaloženom úsilí ste dosiahli veľký úspech, zatiaľ to nie je dokonalé, ale ešte ani nie je rok 2004," uviedol. Vicepremiér Csáky tiež informoval, že požiadal o stretnutie komisára EK pre rozširovanie Güntera Verheugena, ktorému sa chce poďakovať za spoluprácu na ceste SR do EÚ a ktoré sa uskutoční 13. novembra.