Bratislava 5. novembra (TASR) - Rozdielne postoje Slovenska a Európskej komisie (EK) k obmedzeniu rastu výroby ocele v spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) sú dôsledkom unáhleného uzavretia príslušnej kapitoly v negociáciách s Európskou úniou (EÚ).
Po spoločnom rokovaní parlamentného zahraničného výboru a výboru pre európsku integráciu, venovanom dnes zverejnenej hodnotiacej správe EK to na brífingu vyhlásil vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky.
Komisia v spomínanej správe vyjadrila vážne znepokojenie nad neplnením podmienok prechodného obdobia pre udelenie štátnej pomoci košickým oceliarňam. V prístupovej zmluve sa totiž Slovensko zaviazalo, že pokiaľ firma až do roku 2009 bude od štátu získavať daňové úľavy, nebude môcť zvyšovať svoju produkciu o viac ako 3 % ročne. Toto obmedzenie pritom EK vzťahuje už aj na predvstupové roky 2002 a 2003, počas ktorých USSK zvýšila svoju výrobu o viac ako dohodnuté 3 %. Slovensko sa však domnieva, že dohodnuté podmienky by mali platiť až po vstupe krajiny do spoločenstva, teda od mája budúceho roku.
"Obávam sa, že táto kapitola, hospodárska súťaž, bola uzavretá príliš rýchlo. Z toho potom vyplývajú aj nedorozumenia, keďže text, ktorý je v prístupovej zmluve, sa dá vykladať rôznymi spôsobmi. Zdá sa, že na ňom bolo vtedy potrebné ešte popracovať," zdôraznil na brífingu Csáky. Ako doplnil, vláda s EK momentálne intenzívne rokuje a hľadá možné kompromisy.
Bývalý hlavný slovenský vyjednávač v Bruseli Ján Figeľ však odmietol, že by kapitola, ktorá sa dotýka aj štátnej pomoci, bola uzavretá unáhlene alebo v zlom znení. "Ide o to, aby sa výklad držal prístupovej zmluvy a prípadné nejasnosti sa vysvetlili tak, aby sa nešlo cez rámec a ani do nejakého znovuotvárania zásadných otázok. Myslím, že taký spôsob existuje," vyjadril sa. Výhrady EK, ktoré neboli politického, ale vecného charakteru, však podľa neho treba brať veľmi vážne. "EK je totiž strážcom hospodárskej súťaže v únii," pripomenul. Podmienku maximálne 3-% ročného rastu produkcie USSK, za ktorej EK Slovensku povolila inak nelegálnu štátnu pomoc, ako podotkol, je potrebné chápať kontinuálne s referenčným obdobím roka 2001.
Predsedníčka eurointegračného parlamentného výboru Monika Beňová prikladá vzniknuté problémy okolo košických oceliarní chybe minulej vlády, ktorá pri uzatváraní memoranda o porozumení s USSK už vedela, že ide nad rámec asociačnej dohody s EÚ. "Aj nová vláda ale mohla otvoriť rokovania s oceliarňami a hľadať nejaké riešenia skôr, ako sa to dostalo do takéhoto štádia," uzavrela.