O pol roka sa aj zo Slovákov stanú „perfektní Európania“. Ako to bude s tým stolom plným jedla, ktoré má ironicky charakterizovať Slovákov ako „nepohostinných“, sa ešte uvidí, lebo Európska komisia má značné výhrady k tomu, ako sa naše potravinárske podniky prispôsobujú európskym normám. FOTO - ARCHÍV TASR
BRUSEL – Európska komisia dnes zverejní dlho očakávané monitorovacie správy o pripravenosti krajín vstupujúcich do Európskej únie. Krajiny sa môžu zasa chvíľu cítiť ako školáci – dostali červené a oranžové body. Všetky však obstáli – stačí málo a na vstup do únie budú pripravené.
Slovensko čakajú tzv. červené body alebo varovania v štyroch oblastiach – výroba ocele v košickom U.S. Steel, meškanie pri budovaní platobnej agentúry pre poľnohospodárov, zavádzanie integrovaného administratívneho a kontrolného systému pre poskytovanie verejných platieb a nedodržiavanie hygienických predpisov v rade potravinárskych podnikov.
Tzv. oranžové body dostane Slovensko v 15 kapitolách. Týkajú sa napríklad zákona o obchodných reťazcoch, ktorý podľa Bruselu porušuje pravidlá voľného pohybu tovaru, uznávania diplomov, ochrany osobných údajov, antidiskriminačnej legislatívy, vízovej a azylovej politiky a ochrany vonkajších hraníc, prípravy na výrobu a predaj cukru v únii či ochrany finančných záujmov únie.
Správa však nebude len o nedostatkoch. Komisia podľa predbežných správ pochváli zlepšujúcu sa makroekonomickú výkonnosť Slovenska a ocení dôrazné pokračovanie v reformách. Povzbudí nás, aby sme pokračovali v boji proti korupcii prijatím zákona o konflikte záujmov, financovaní politických strán a lobovaní.
Ako „špecifický problém Slovenska“ si komisia v časti o korupcii všíma hospodársku kriminalitu. „Podnikateľská atmosféra je naďalej charakterizovaná istým stupňom právnej neistoty,“ píše.
Pri súdnictve komisia upozorňuje na stále problematickú dĺžku súdneho konania, ako aj nedostatočné personálne, materiálne, technické a finančné zabezpečenie Súdnej rady. Mal by sa zvýšiť počet pracovníkov v štátnej správe v tých oblastiach, ktoré súvisia s európskou integráciou.
Informačný server EUobserver tvrdí, že úradníci komisie sú v podstate spokojní. Desať nových členov je lepšie pripravených, ako boli v osemdesiatych rokoch Španielsko, Portugalsko a Grécko, keď vstupovali do únie.
(tasr, mar)
Ako hodnotí komisia ostatných kandidátov
krajina počet varovaní
Poľsko 9
Malta 6
Lotyšsko 5
Maďarsko 4
Česká republika 3
Estónsko 3
Litva 2
Cyprus 2
Slovinsko 1
Výhrady k iným
POĽSKO
Európska komisia Varšavu vyzve, aby „naliehavo a okamžite“ dohnala oneskorenie pri zlaďovaní zákonov o vzájomnom uznávaní diplomov a kvalifikácií. Vážne znepokojenie vyvoláva poľská príprava platobnej agentúry pre poľnohospodárske dotácie a celého integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS).
Poľsko upozorní na to, že mnoho jeho potravinových prevádzok nedodržiava hygienické normy.
Komisia kritizuje Poľsko aj za to, že nemá zodpovedajúce predpisy na prevenciu choroby šialenstva kráv (BSE), že nemá prehľad o pohybe hospodárskych zvierat a nepodchytáva prípady a šírenie niektorých chorôb rastlín.
MAĎARSKO
Štyri maďarské „výkričníky“ sa budú týkať výlučne poľnohospodárstva – povážlivo sa oneskoruje budovanie platobnej agentúry, mešká IACS, málo sa robí pre aplikáciu predpisov týkajúcich sa vidieckeho rozvoja. Potravinárske podniky nedodržiavajú hygienické štandardy.
Okrem poľnohospodárstva správa kritizuje nedostatky spojené so zákonmi o médiách a o väzenstve.
Terčom kritiky je aj korupcia a jej „politické projekcie“, pomalá justícia.
Maďarskú vnútornú politiku posudok označuje za „nadmerne vyostrenú“, čo by vraj mohlo sťažiť začleňovanie do únie. Znepokojenie v Bruseli vzbudzuje skutočnosť, že každá zmena maďarskej vlády znamená výmenu tisícov ľudí v štátnej správe. Za znepokojivý posudok označuje narušovanie nezávislosti verejných inštitúcií ako národnej banky, Generálnej prokuratúry.
Naproti tomu dosiaľ kontroverzný krajanský zákon už údajne zodpovedá štandardom únie.
ČESKO
Česku komisia vytkne tri závažné nedostatky a dlhý rad menej dôležitých alebo ľahšie odstrániteľných problémov.
Českými problémami sú: príprava na vzájomné uznávanie kvalifikácií istých profesií vrátane zdravotníckych. Vylepšenie potravinárskych spracovateľských podnikov, aby zodpovedali požiadavkám kladeným na verejné zdravie a „podstatné posilnenie“ aplikácie sociálnych a technických predpisov v oblasti cestnej dopravy.
(čtk)
SPORNÉ BODY
Nedodržiavanie kvót na výrobu ocele
Podľa kapitoly Hospodárska súťaž sa bude štátna pomoc poskytovať oceliarskej spoločnosti U.S. Steel do konca roku 2009 s tým, že celková pomoc neprekročí 500 miliónov dolárov, firma udrží zamestnanosť, nerozšíri rozsah produktov a dodrží stanovené limity na výrobu a predaj produktov na vnútorný trh únie.
Práve limit na výrobu a termín plnenia záväzku sú sporné. Podľa Danice Paroulkovej, vedúcej kapitoly a predsedníčky Protimonopolného úradu, by sme mali limity dodržiavať už pred vstupom. „Momentálne prebiehajú intenzívne rokovania so zástupcami Európskej komisie a U.S. Steel o tomto probléme, ktorý bude vyriešený do nášho vstupu do únie,“ povedala.
Ak by sa limity nedodržiavali, mohla by byť pomoc od štátu nezákonná, musela by sa zastaviť alebo vrátiť, prípadne nám môže zo strany únie hroziť súdne konanie.
Meškanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry
Platobná agentúra je nevyhnutnou podmienkou únie na fungovanie trhu s poľnohospodárskymi výrobkami, bude spravovať pomoc pre poľnohospodárstvo. Potrebný zákon schválila slovenská vláda v júni s tým, že agentúra mala začať fungovať 1. novembra tohto roka. Pod agentúru bude patriť aj agentúra SAPARD. Spolu má zamestnávať asi 500 ľudí.
„Pôdohospodárska platobná agentúra musí byť funkčná do konca tohto kalendárneho roku. Ešte na začiatku roka ministerstvo pôdohospodárstva konštatovalo, že treba splniť 72 úloh. Inak si agrosektor a štart nášho hospodárstva v podmienkach vnútorného trhu únie vyrobí nežiaduce problémy,“ hovorí pre SME Igor Kosír, vedúci kapitoly Poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo v rokoch 1997 – 2001, dnes docent na Ekonomickej univerzite.
Zavádzanie integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS)
Systém je základným predpokladom na prijímanie peňazí a dotácií z európskych fondov po vstupe do únie. Má evidovať, kontrolovať a schvaľovať žiadosti farmárov o dotácie na pestovanie plodín a chov zvierat, je základným predpokladom na čerpanie zdrojov zo štrukturálnych fondov.
Systém po dohode s ministerstvom pôdohospodárstva buduje firma AXA. Prepojí všetky regionálne pôdohospodárske agentúry s centrálnymi úradmi. Systém bude obsahovať register pôdy, register zvierat, plodín, údaje o farmároch a ďalšie. Systém Slovensko buduje za prispenia fondu PHARE. Projekt stojí 2,127 milióna eur (88 miliónov korún), zo štátneho rozpočtu naň pôjde 327 000 eur (13,5 milióna korún).
Modernizácia potravinárskych podnikov
Výčitka sa očakávala, na problémy s prispôsobovaním potravinárskych podnikov európskym normám upozornil v októbri komisár David Byrne pri svojej návšteve Slovenska.
„Na náročné hygienické predpisy pre prevádzky na spracovanie mäsa a mlieka nás Brusel upozorňuje od roku 1998. Monitorovacia správa by tak mohla aspoň na poslednú chvíľu zmobilizovať príslušné prevádzky, aby po serióznej analýze silných a slabých stránok ešte požiadali o prechodné obdobie a uchovali si šancu vyrábať aspoň pre slovenský trh. Vnútorný trh EÚ sa im však vzďaľuje,“ povedal pre SME Igor Kosír.
Problémy majú najmä bitúnky a spracovatelia červeného mäsa. V čase rokovaní požiadali úniu o prechodné obdobie na úpravu prevádzky z 1145 potravinárskych prevádzok na Slovensku len dva mäsospracujúce podniky. Ostatné dúfali, že úpravy stihnú do konca tohto roku. Dva mesiace pred 1. januárom, keď by mali nové normy začať platiť, však množstvo podnikov stále nespĺňa hygienické a spracovateľské normy. Hlavnou príčinou je podľa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory nedostatok peňazí. Program SAPARD sa začal využívať pomerne neskoro. Štátna veterinárna a potravinová správa preto v októbri umožnila podnikom požiadať o prechodné obdobie dodatočne.
(mim, mar)