Bratislava 4. novembra (TASR) - Členské štáty Európskej únie (EÚ) môžu jej kandidátom poskytnúť rad skúseností, ako optimalizovať čerpanie štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v rokoch 2004 až 2006.
To však neznamená, že sa terajšia EÚ nestretávala pri vyrovnávaní rozdielov v regiónoch s ťažkosťami. Povedal to expert Centra výskumu európskych politík vo Veľkej Británii John Bachtler na tlačovej konferencii konanej pri príležitosti medzinárodnej konferencie o regionálnej politike EÚ. Povstupové fondy podľa jeho slov musia mať vlastnú koncepciu. Nemôžu byť v rámci ostatných typov politík izolované. Kandidátska krajina musí mať stratégiu o zdroji ekonomického rastu a vytvorené inštitucionálne kapacity aj na miestnej úrovni. Prílev peňazí z eurofondov umožní totiž regiónom rozvíjať sa a mať zodpovednosť za vlastný ekonomický a sociálny rozvoj.
Vedúci sekcie PHARE/ISPA z delegácie Európskej komisie v SR Dieter Thiel dodal, že je ťažké zriaďovať nové inštitúty a administratívne kapacity, keď krajina nemá v tomto smere "inštitucionálnu pamäť." Aj na Slovensku, podotkol, boli oneskorene vytvárané euroúradnícke kapacity. Odborníci na eurofondy boli neskoro vyškolení a slabo finančne ohodnotení. To sa prejavilo aj v tom, že zostávajú tri týždne do ukončenia kontrahovania peňazí z predvstupových fondov pre Slovensko na rok 2001. V súčasnosti sa to podarilo nakontrahovať iba na 30 %.
Expert z univerzity v Neapoli Francesco Pastore priznal, že nie vždy štrukturálne fondy pomáhali vyrovnávať rozdiely v regiónoch tak, ako sa očakávalo. Napriek tomu eurofondy posilnili ľudské zdroje a inovácie, čo malo pozitívne efekty pre región oveľa neskôr. Podľa zástupcu Ekonomického inštitútu pri Akadémii vied v Litve Eduardasa Vilkasa táto skutočnosť súvisí aj s tým, že Európska únia sama mení model regionálnej politiky. Zdôrazňuje totiž efektivitu využívania eurofondov nie iba pre regióny, ale pre celú úniu.