BRUSEL – Prezidenti a premiéri 15 členských štátov Európskej únie začali včera večer v Bruseli niekoľkohodinové mimoriadne zasadanie zamerané na boj proti terorizmu po útokoch na americké ciele 11. septembra. Zmyslom summitu je ukázať, že „pätnástka“ stojí jednotne po boku Spojených štátov, a zároveň prejaviť jej vlastnú „citlivosť“, hlavne pokiaľ ide o nasadenie vojenskej sily proti prevažne nekonkrétnemu nepriateľovi a stotožňovanie tohto nepriateľa s islamským svetom. Európania chcú za každú cenu zabrániť takému „civilizačnému šoku“ a ponúknuť Amerike pomoc pri zapojení arabských krajín do protiteroristickej koalície.
„Trojka“ prišla z Washingtonu
O postojoch Spojených štátov mala informovať „trojka“ EÚ, ktorá prišla z Washingtonu včera ráno, aj francúzsky prezident Jacques Chirac, britský premiér Tony Blair a nemecký minister zahraničia Joschka Fischer, ktorí rokovali s prezidentom Georgeom Bushom.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana a belgický minister zahraničia Louis Michel získali vo Washingtone dojem, že Spojené štáty v boji proti terorizmu nebudú klásť hlavný dôraz na vojenské prostriedky.
„Náš celkový dojem, je že bitka proti terorizmu nie je vojenská, že to je veľmi sofistikovaný boj, ktorý zahrnie finančné otázky, výmenu informácií, zapojenie polície. Vojenskú zložku Spojené štáty nezdôrazňujú ako hlavnú,“ povedal Solana na letisku po prílete z USA, kde po boku Michela a komisára Chrisa Pattena rokoval s ministrom zahraničia Colinom Powellom a s poradkyňou prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezzou Riceovou.
Vojnová rétorika pre sebavedomie
Aj Michel, momentálne predseda Rady EÚ, sa domnieva, že vojnové prvky v prejave prezidenta Georgea Busha zo včerajšej noci nie sú určené predovšetkým americkému publiku, ktoré potrebuje zvýšiť sebavedomie. „Nezabúdajme, že verejná mienka je v šoku, ochromená bolesťou a zranená aj vo svojej pýche. Bush sa pokúša tieto rany sceliť.“
Minister odmietol uviesť, či sa „trojka“ EÚ dozvedela od Američanov niečo o pripravovanej vojenskej operácii. Odniesol si však presvedčenie, že nebudú improvizovať. „Budú brať ohľad na pocit všetkých, čo sú zapojení do tejto veľkej koalície proti terorizmu,“ predpokladá Michel a prisudzuje Európe kladnú úlohu v tom zmysle, že „jej spontánna solidarita urobila Američanov zodpovednými voči ich spojencom. Chápu, že reakcie musia byť primerané, umiernené a triezve“.
Solana považuje teraz za hlavné organizovať spoluprácu policajných a spravodajských služieb, spoločne skúmať, ako si teroristické skupiny zabezpečujú peniaze – či prináša koordinácia na úrovni EÚ pridanú hodnotu. Uľahčuje aj zostavovanie protiteroristickej koalície, hlavne preto, že EÚ má veľmi dobré vzťahy s mnohými arabskými krajinami.
Obava z ekonomickej recesie
Adresátom uznesenia summitu EÚ mali byť hospodárske a finančné kruhy. V EÚ sa šíri názor, že na ľudskú tragédiu v USA nadviaže prudký pokles ekonomickej aktivity, ba svetová recesia. „Bude treba zdôrazniť nevyhnutnosť vyslať upokojujúce posolstvo finančným trhom,“ napísal v liste kolegom belgický premiér Guy Verhofstadt.
KAREL BARTÁK, čtk