Prezident George Bush včera ubezpečil Američanov, že Spojené štáty majú dôkazy o tom, že za atentátom stojí skupina Al-Kaída. Skutočné usvedčujúce dôkazy proti Usámovi bin Ládinovi sa však hľadajú veľmi ťažko. Namiesto nich sa objavujú spletité siete kontaktov a prepojení, o ktorých sú vyšetrovatelia presvedčení, že začínajú niekde pri tomto mozgu teroristov. Väčšina dôkazov vyzerá takto: únosca lietadla - terorista A - sa kdesi stretol s teroristom B, ktorý pozná teroristu C, ktorý je z bin Ládinovej organizácie Al-Kaída.
Hamburg - Najmenej traja únoscovia - Muhammad Atta, Marwán al-Šahhi and Zijád Džarráh - boli študentmi Hamburskej technickej univerzity. Džarráh údajne strávil 18 mesiacov v Afganistane. Podľa ďalších informácií bol Muhammad Atta blízkym priateľom samotného bin Ládina.
Kuala Lumpur - Chálid al-Midhár a Navák al-Hamzí zrejme pilotovali lietadlo, ktoré dopadlo na Pentagon. Kamera CIA ich v januári 2000 zachytila, ako sa v Kuala Lumpure stretli s koordinátormi bin Ládinovej siete. Al-Midharu FBI spája s útokom na americkú loď USS Cole, ku ktorej sa bin Ládin prihlásil.
Alžírsko - Ukazuje sa, že dôležitým človekom by mohol byť francúzsky Alžírčan Zacarias Músáuí. V auguste ho Američania zatkli v Minessote a obvinili z porušenia imigračných zákonov. Ukázalo sa, že sa zapísal na americkej leteckej škole. Strávil určitý čas vo výcvikových táboroch v Afganistane.
Boston - Dvaja pravdepodobní únoscovia - Ahmad al-Ghamdí a Satám al-Sukámí - odlietali z bostonského letiska. Vyšetrovatelia ich spájajú s bývalým taxikárom Rijádom Hijázím. Ten je v súčasnosti obvinený z bombových útokov v Jordánsku.
(miš)