
S bin Ládinom sa stotožňujú aj moslimovia v Kašmíre. FOTO - REUTERS
stanu, to vrie. V Pakistane, Indii, ale aj v Indonézii a na Filipínach ľudia na ulici húfne vyjadrujú sympatie voči bin Ládinovi.
Arabské krajiny vyčkávajú. V Káhire, Amáne a na palestínskych územiach, kde býva pálenie amerických zástav bežnou praxou, teraz panuje tiché napätie. „Bojíme sa, že budú útočiť na to, čomu hovoria výcvikové tábory,“ hovorí palestínsky zástupca v Lige arabských štátov Muhammad Subaj. V Gaze na demonštrácii usporiadanej skupinou Hamas Palestínčania vyjadrovali sympatie voči bin Ládinovi. Zakročila polícia - ale proti novinárom, ktorí to nafilmovali: palestínsky vodca Jásir Arafat sa stále snaží vyžehliť si imidž, čo naštrbili prejavy radosti Palestínčov bezrostredne po atentátoch.
V pakistanskom Karáčí polícia tvrdo zakročila proti demonštrantom - boli aj mŕtvi. „Zastavte agresiu proti Afganistanu. Budeme bojovať, kým USA nebudú zničené,“ ozývalo sa v uliciach Péšaváru. Indický Kašmír protestoval generálnym štrajkom.
Odpor proti vojne je čoraz silnejší aj v samotných USA. „Vojna je tiež terorizmus“ - bolo na transparente študentov Harvardskej univerzity v Bostone. Obavy sa stupňujú aj v Iraku. „To je pre Spojené štáty príležitosť zaútočiť na nás bez ohľadu na to, či sa na tom Irak podieľal, alebo nie. Ak budeme zahrnutí do odvety, nikoho to neprekvapí,“ hovorí bagdadský obchodník. Všetci dobre vedia, že Spojené štáty posilňujú jednotky v Perzskom zálive. (kl, reuters, čtk)