George Bush si pri prejave v Kongrese vzal príklad od bývalých prezidentov, ktorí podobným spôsobom pripravovali národ na vojnu. Jeho reč sa najviac podobala na prejav Franklina Roosevelta z roku 1941, ktorý predniesol deň po japonskom útoku na Pearl Harbor v čase, keď sa Amerika chystala vstúpiť do druhej svetovej vojny.
Experti na prezidentskú rétoriku našli podobnosť aj s prejavom Woodrowa Wilsona, ktorý prečítal Američanom tesne pred vstupom Ameriky do prvej svetovej vojny. Trochu pripomínal aj svojho otca a bývalého prezidenta Georgea Busha pred vojnou v Perzskom zálive.
Rovnako ako Bush st. v prejave v roku 1991 musel prezident vysvetliť, prečo Spojené štáty presúvajú vojská. „Ten prejav definoval Saddáma ako nepriateľa, prezident sa snažil pripraviť krajinu na to, že rozmiestňujeme vojská,“ hovorí Kathleen Hall Jaimesonová z univerzity v Pensylvánii, podľa ktorej stál Bush ml. pred podobnou úlohou. Vyhlásiť vojnu globálnemu terorizmu je však oveľa ťažšie ako vojnu obyčajnej krajine.
Aby taký prejav mohol byť úspešný, musí mať jasné posolstvo a obsahovať nádej pre národ. „Franklin Delano Roosevelt povedal, že pôjde vpred za absolútnym víťazstvom, Wilson chcel dosiahnuť bezpečný a demokratický svet a Bush starší hovoril o novom svete a mieri,“ povedal Denise Bostdorf z College of Wooster v Ohiu. Poradcovia však prezidentovi predtým naznačili, že by mal upustiť od predchádzajúcej rétoriky, keď hovoril o „krížovej výprave proti zlu“: ňou nielen urazil molimských veriacich, ale načrtol cieľ, ktorý nie je reálny. Prezident bol príliš všeobecný aj podľa Georga Edwardsa z Texasu: „Je dôležité, aby Bush jasne zadefinoval, o čo vlastne ide a aby nebudil dojem, že občianske slobody budú teraz obhajované americkou vládou.“ Podľa znalcov rétoriky by si však Bush v každom prípade mal dávať pozor na každé jedno slovo - v tomto kľúčovom období totiž vchádzajú do učebníc histórie.
(reuters)