V 80. rokoch bolo na Slovensku 1 400 kín, vrátane 16 mm projekcií a ročná návštevnosť dosahovala až 25 miliónov divákov. Tieto čísla žiaľ patria minulosti. Dnes takmer 80% divákov chodí do kín v Bratislave, zbytok Slovenska je skoro bez kín a bez divákov. Priemerná návštevnosť na jedno filmové predstavenie v roku 2002 bola 42,7 divákov a za jeden rok prišlo do kín 0,6 diváka. Jedným z akceptovateľných dôvodov tohto stavu je napr. možnosť sledovať veľké množstvo zrozumiteľných televíznych programov. Doposiaľ však vo všetkých analýzach zostali nepovšimnuté dôvody, ktoré v tejto súvislosti hrajú najvýznamnejšiu úlohu. Predovšetkým ide o „žáner ponúkaných filmov“, „miesto konania a technická kvalita filmového predstavenia“ a „cena vstupenky“.
Možné riešenie
Riešením tohto problému sa v súčasnosti zaoberá 14 európskych krajín, napr.: program MEDIA Plus podporil v minulom roku 5 pilotných projektov sumou 3 224 570 Euro. Spoločným znakom týchto projektov, okrem toho že z technického hľadiska všetky navrhujú použitie digitálnej techniky je, že počítajú s vysokými nákladmi na technologické zariadenia, čo pre Sloven- sko, žiaľ, zatiaľ nie je možná cesta. Východiskom pre našu krajinu je zriadenie siete väčšieho počtu (v prvej etape minimálne 100) malých „Digitálnych kino-klubov“ (cca pre 40 - 50 divákov) rozmiestnených v každom slovenskom okrese (79) a v nich dať „vytesneným“ divákom kvalitného filmu možnosť vidieť predovšetkým európske a slovenské filmy a to za pre nich prijateľných podmienok (miesto, termíny premietania, cena vstupenky a pod.). Ide o riešenie, ktoré Asociácia digitálnych -kino-klubov označila ako „nízko-rozpočtové“. Na zriadenie jedného „Digitálneho kino-klubu“ potrebuje v priemere cca 7000 Euro, pričom ich zriaďovatelia (obce, alebo VÚC) sú ochotní sami sa na kúpe digitálnej projekčnej techniky podieľať až do výšky 50%. To znamená, že chýba ešte cca 350 000 Euro a v roku 2004 môže byť na Slovensku 100 nových multimediálnych „DKK“, v ktorých sa opäť budú môcť stretávať milovníci kvalitného filmu. Projekt má šancu sa dostať medzi tie, ktoré sa budú môcť uchádzať o podporu zo štrukturálnych a kohéznych fondov EÚ v oblasti rozvoja kultúrnych aktivít v regiónoch.
Digitálny kino-klub
Ide o dobrovoľné združenie záujemcov o umelecký film a audiovizuálne programy, premietané formou digitálnej projekcie, ktorá pri zachovaní charakteru filmového predstavenia poskytuje v súčasnosti technicky najkvalitnejšiu reprodukciu obrazu i zvuku. Tradičné kino-kluby s 35 mm technológiou prežijú len vo veľkých mestách, dnes sa však núka ďalšia alternatíva pre divákov menšinových žánrov. Podobne ako doma v obývačke, je možné nasadiť digitálny obraz a zvuk aj do priestoru pre 40 - 50 divákov, najlepšie tam, kde budúci filmoví diváci už dnes chodia za inými kultúrnymi aktivitami (knižnica, amatérske divadlá, ľudové školy umenia, kluby dôchodcov, záujmové krúžky študentov i dospelých a pod.).
Vybavenie
Podľa výpočtov asociácie sa počiatočná investícia vyšplhá na cca 280 tis. Sk. Zahŕňa predovšetkým technologické zariadenia umožňujúce verejné premietanie filmov zaznamenaných na digitálnych nosičoch - DVD, teda multimediálny data video projektor, projekčné plátno, DVD prehrávač, AV Receiver, či reproduktory pre priestorový zvuk DolbyDigital. Jednotlivé komponenty by však mali zniesť o niečo vyššie zaťaženie ako by sa im dostalo v domácich podmienkach. Multimediálny data video projektor by mal napríklad plne spĺňať požiadavky na kvalitný video obraz na veľkom premietacom plátne, kde je istou výhodou aj to, ak má v sebe zabudovaný procesor na vyhladzovanie neostrých hrán medzi dvoma plochami pri rýchlych zmenách obrazu, či disponuje komponentným video vstupom pre najkvalitnejší video signál. Srdcom zostavy je bezpochyby kvalitný prehrávač, preto je výber vhodného DVD prehrávača základom pre zostavenie kvalitného digitálneho kina. Opäť netreba zabúdať na požiadavku komponentného video výstupu pre najkvalitnejšie priame prepojenie s projektorom. V žiadnom prípade by nemalo ísť o prehrávače dostupné v hypermarketoch v najnižších cenových hladinách, keďže tieto nie sú vybavené užitočnými funkciami typu schopnosť progresívneho skenovania obrazu a spracovania „overlapping“ obrazu na „progressive scan“. Žiaľ, ani tieto „fintičky“ nepomôžu zdokonaliť obraz na úroveň klasického 35mm kina. Je to dané technológiou DVD, ktorá počíta v prvom rade s výstupom na TV prijímač. Pokiaľ sa na trhu neobjaví v komerčnom nasadení napríklad technológia BlueRay, nebude zodpovedať počet riadkov na premietacom plátne v kine s počtom riadkov na plátne v digitálnom kino klube. Opačná situácia je so zvukom. Ten sa dá podstatne lepšie vychutnať v priestorom prevedení 5.1, či 6.1, alebo dokonca 7.1. Všetko záleží na tom, aký typ zosilňovača s dekodérmi, alebo AV recievera je použitý. Podľa druhu a intenzity zaťaženia sa dajú zvoliť reproduktory, ktoré dokážu posluchovú miestnosť, v tomto prípade kino-klub, patrične ozvučiť. Aj keď nejde o veľký počet komponentov, je vhodné samotnú inštaláciu takého komplexného systému, akým malé verejné kino určite je, zveriť do rúk odborníkom - profesionálom, ktorí takéto kiná denne montujú. Teda vedia, na aké úskalia si je potrebné dať pozor už pri výbere vhodných komponentov, poznajú techniky na optimálne nastavenie zvuku aj obrazu a majú skúsenosti s výsledným riešením.
Činnosť Digitálneho kino-klubu
Asociácia digitálnych kino-klubov ponúka riešenie súčasnej situácie vo filmovej distribúcii na Slovensku, kde na jednej strane je málo prosperujúcich kvalitných klasických 35 mm kín a na strane druhej, slovenskí filmoví distribútori ponúkajú do ich hracieho plánu ročne priveľa, predovšetkým komerčných filmov. Uvádzanie kultúrnych, prevažne nekomerčných filmov v existujúcej sieti 35 mm kín je na okraji ich záujmu a preto je ich distribúcia aj pre domácich filmových distribútorov ekonomicky nezaujímavá. Ako rozlúsknuť tento začarovaný kruh? Riešenie ponúka vytváranie vlastnej siete digitálnych kinoklubov, v ktorých hracom pláne sa objavia okrem kvalitných, predovšetkým európskych filmov, nielen krátke a dokumentárne, ale aj animované a celovečerné filmy pre deti a rodiny. V rámci ADKK pravidelnú a koordinovanú činnosť, najmä pokiaľ ide o tvorbu programu projekcií a dodržiavania jednotného termínu uvádzania titulových premiér vo všetkých DKK na celom území SR. Pri pravidelnom verejnom premietaní celovečerných hraných filmov sa v prvom roku činnosti DKK predpokladá uvedenie 26-tich titulov. To znamená každých štrnásť dní jedna premiéra. A keď sa povie premiéra, tak predovšetkým celoslovenská, pretože sa musí uskutočniť vo všetkých DKK na území celého Slovenska v rovnaký deň! Tým sa nielen odstráni časová diskriminácia mimobratislavských filmových divákov, ale maximálne sa zúžitkuje propagačná kampaň spojená s uvedením filmu ako na celoštátnej, tak na regionálnej úrovni. V ďalšom období sa uvažuje s uvedením až 52 filmových titulov ročne, okrem toho pravidelné verejné premietanie krátkych, dokumentárnych, animovaných a detských filmov, pričom ich hrací plán si DKK stanovia individuálne podľa miestnych podmienok. Ak vás titul, ktorý ste videli v kino-klube osloví, budete si ho môcť zapožičať, alebo dokonca aj kúpiť.
„Veľké riešenie“
Pokiaľ ide o spoluprácu so zahraničím, filmoví distribútori a prevádzkovatelia kín zo Škótska, Holandska, Belgicka, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Portugalska súhlasia so zapojením sa do ich „veľkého riešenia“, ktoré predstavuje vybudovanie spoločnej programovej a technickej, satelitnej centrály (Play-out center) a 150-tich prijímacích satelitných kín.
Toto riešenie bude znamenať pre Slovensko prvenstvo medzi desiatimi pristupujúcimi krajinami do EÚ v zavádzaní digitalizácie filmovej distribúcie a umožní, aby diváci na celom Slovensku videli premiéru európskych filmov v rovnaký deň a v rovnakom čase ako diváci v ostatných európskych krajinách. To je však podmienené vytvorením kina vhodného na inštalovanie najmodernejšej satelitnej digitálnej technológie, ktorú dodá európsky partner. ADKK ponúka Ministerstvu kultúry SR spoluprácu pri zriadení tohoto prvého satelitného kina, ak MK SR vytvorí predpoklady na jeho umiestnenie v novom Slovenskom národnom divadle, kde sa tak či tak so zriadením klasického kina počíta.
Podpora DVD formátu v Čechách
V Českej republike podporujú digitálnu technológiu iným spôsobom ako zriaďovaním digitálnych kino-klubov. Dňa 10. apríla 2001 založila v pražskom hoteli Radisson SAS skupina pätnástich spoločností, ktoré sa zaoberajú dovozom, distribúciou a výrobou DVD video a DVD audio, Združenie pre podporu formátu DVD. Ide o obdobu DVD Entertainment Group v USA. Združenie si dalo za cieľ v zásadnej miere priblížiť verejnosti digitálny formát, upozorniť na jeho nesporné výhody a prispieť k jeho maximálnemu presadeniu sa na trhu.
(rak)