Nové spoty
Kampaň prebieha vo forme troch spotov vysielaných vo vysielaní vybraných rozhlasových staníc. Zároveň prostredníctvom direct mailu sú distribuované informačné listy zástupcov Polície a BSA až 100 000 podnikateľským subjektom na Slovensku. V liste sa píše, že otázku informačnej kriminality, ktorá okrem hackerských útokov, kybernetického terorizmu, šírenia nevhodného obsahu prostredníctvom internetu, zahŕňa aj oblasť ochrany duševného vlastníctva vo vzťahu k programovému vybaveniu, chápe polícia ako jednu zo svojich priorít. Okrem obrovských škôd, ktoré softvérové pirátstvo ročne spôsobuje výrobcom počítačových programov, je to hlavne štát, ktorý prichádza o finančné prostriedky vo forme nezaplatených priamych a nepriamych daní. Navyše na distribúcii nelegálnych nosičov sa podieľajú častokrát skupiny organizovaného zločinu.
Úspešný zásah
V súčasnosti polícia podniká priebežné kroky, smerujúce k maximálnej možnej eliminácii tohto druhu trestnej činnosti. Dôkazom by mohol byť odteraz najväčší protipirátsky zásah v histórii Slovenska, akcia zrealizovaná príslušníkmi nitrianskej kriminálnej polície, ktorí vykonali kontrolu v 12 internetových kaviarňach v meste Nitra. Výsledkom tohto bezprecedentného zásahu bolo zabavenie 116 osobných počítačov používaných v kaviarňach, pri ktorých existuje dôvodné podozrenie, že na nich boli nelegálne nainštalované softvérové produkty rôznych výrobcov.
„Ako pri iných druhoch trestnej činnosti, tak aj pri softvérovej kriminalite, sú do jej páchania častokrát zapojené aj skupiny organizovaného zločinu,“ povedal plk. JUDr. Jaroslav Spišiak, 1. viceprezident Policajného zboru a riaditeľ Správy kriminálnej a finančnej polície. Dodal, že pri takýchto zásahoch má polícia indície aj na iný druh trestnej činnosti ako len softvérová kriminalita. Na kaviarne v Nitre sa policajti zamerali najmä preto, že z niektorých z nich boli posielané výhražné maily. „Keď takéto niečo operatívne zistíme, potom už jedným vrzom skontrolujeme, či majú licencie na programy, či majú v poriadku účtovníctvo…,“ vyhlásil Spišiak.
Konšpiratívne pracovisko
Softvérové pirátstvo obzvlášť hrubým spôsobom narušuje autorské práva a preto polícia proti nemu bude tvrdo bojovať. Podľa slov 1. viceprezidenta Policajného zboru je ochrana duševného vlastníctva imaginárna a preto sa nedá chrániť technickými prostriedkami, iba ak jeho ochrana bude celospoločenskou prioritou. Policajný viceprezident tiež informoval, že polícia má na boj s počítačovou kriminalitou, kam patrí aj softvérové pirátstvo, vyčlenenú skupinu odborníkov a po reorganizácii PZ v roku 2004 vznikne špeciálne Oddelenie boja proti počítačovej kriminalite, čo bude „vysoko konšpiratívne pracovisko zriadené na úrade boja proti organizovanému zločinu.“ Keďže každý príslušník z 20-tisícového PZ je povinný prispievať aj k odhaľovaniu tejto trestnej činnosti, nepodarilo sa nám zistiť koľko pracovníkov bude mať nové oddelenie.
Okrem represívnej úlohy má v boji proti zločinu nezastupiteľné miesto najmä prevencia kriminality a zvyšovanie informovanosti verejnosti o rôznych úskaliach, ktoré táto problematika môže prinášať. Preto sa 1. viceprezident Policajného zboru obracia s priateľským upozornením, aby oboznámil 100 000 podnikateľských subjektov na Slovensku s aktuálne platnou právnou normou v oblasti ochrany autorského práva. Cieľom kampane je bližšie informovať o problematike softvérového pirátstva, vrátane aktuálne platnej právnej úpravy vzťahujúcej sa k problematike nelegálneho používania softvéru.
Efektívna spolupráca
Združenie BSA počas deviatich mesiacov tohto roka monitorovalo celkovo 68 firiem s podozrením na nelegálne používanie softvérových produktov, z ktorých 18 prípadov je predmetom trestného stíhania, ako aj 32 ďalších prípadov jednotlivcov a skupín, ktorí nelegálne kopírujú a distribuujú CD nosiče na území celého Slovenska. Okrem toho BSA v súčasnosti sleduje 31 prípadov nelegálnej inštalácie počítačových programov u predajcov počítačov. Zatiaľ prvým prípadom počítačového pirátstva, ktorý sa podarilo už právoplatne uzavrieť na súde, je odsúdenie mladistvého Pavla Č. zo Zvolena, ktorý sa stal prvým občanom na Slovensku odsúdeným za nelegálne napaľovanie CD nosičov a diskiet s obsahom počítačových programov, počítačových hier a filmových a hudobných diel rôzneho druhu a žánru a ich predaj prostredníctvom internetu. „Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka sa BSA, predovšetkým vďaka efektívnej spolupráci so slovenskou Políciou, podarilo dosiahnuť viacero významných úspechov v boji proti softvérovej kriminalite,“ povedal Roman Karabelli, tlačový hovorca BSA v SR. „Hoci nás tieto úspechy tešia, základom našej činnosti je v prvom rade vzdelávanie a osvetové pôsobenie s cieľom zvyšovať právne povedomie obyvateľstva. Veríme, že aj prostredníctvom novej informačnej kampane pripravovanej v spolupráci s Prezídiom policajného zboru, sa nám podarí naďalej znižovať mieru softvérovej kriminality a efektívne vzdelávať verejnosť a firmy na Slovensku v oblasti dodržiavania autorských práv výrobcov softvéru,“ dodal p. Karabelli.
Podľa slov riaditeľa BSA Romana Sládka klesla miera softvérového pirátstva na Slovensku od roku 1996 o desať percent. V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 45 percent, čo je oproti Českej republike so 40 percentami a priemeru Európskej únie s 35 percentami slušný výsledok. K týmto číslam sa dá dopracovať jednoduchým spôsobom. Odrážajú vlastne počet nových predaných počítačov, na ktorých je nelegálne nainštalovaný softvér. Je to medzinárodná štúdia, na základe ktorej sa naša krajina dá porovnávať s ktoroukoľvek inou krajinou. Ak by bolo počas rokov 2002 predaných 100 počítačov, tak na 45% z nich je nainštalovaný nelegálny softvér. Ukrajina a Rusko majú mieru nelegálnych inštalácií 89%. Aby sme sa dostali na úroveň západnej Európy, chýba nám ešte 10 percentuálnych bodov. Ale neznamená to, že na všetkých počítačoch na Slovensku, na celej inštalovanej báze je miera nelegálneho softvéru 45%. Celkové číslo sa dá určiť iba odhadom. Hovorí sa o 80%. Nebola by účinnejšia v tomto boji represia ako vzdelávanie? Podľa riaditeľa BSA Romana Sládka represia nie je princíp práce BSA, ktorá sa viac sústreďuje na vzdelávanie a zvyšovanie právneho vedomia čo je základom aj aktuálnej kampane. Výsledky obdobnej kampane z minulého roka sa pozitívne odrazili na predajnosti softvéru, preto tento rok sa budú spoty objavovať o niečo častejšie. Čo sa týka represie, policajný zbor robí opatrenia na základe svojich indícií a BSA si už len ex post pozýva k vyhodnocovaniu, prípadne k posudkom.
(rak)