li už teraz, pretože u nás ho už čítajú všetky baby.“
Dnes už hovorí, že sa s časopismi pre tínedžerov ako-tak zmierila. „Sú moderne urobené a je v nich veľa vecí, ktoré majú mladí radi - trapasy, hudba, film, smiešne esemesky, kuriozity, príbehy, fotoromány. Dozvedia sa z nich aj to, ako si čistiť pleť, ktoré účasy sú moderné, či aký darček darovať kamarátovi, aby mal radosť. Časopisy nie sú zle urobené, vyhovujú ich životnému štýlu - problémom je však práve ich životný štýl,“ smutne konštatuje Eva Balayová.
Podľa nej deti v puberte akoby preskočili obdobie klasických prvých lások, bozkov na čelo či držania sa za ruky. „Ja im ani nemám čo vysvetľovať, oni už všetko vedia,“ sťažuje sa.
Dnes má jej dcéra štrnásť a jej spolužiačky chodia s chalanmi, ktorí majú 22 rokov. „Žiadne ručičkovanie, idú hneď na vec. Nebezpečné je pustiť ich čo len na lyžiarsky výlet. Chvalabohu, že dcéra k tomu nemá sklony, radšej sa venuje športu,“ dodáva Balayová.
Andrej Kollár z Košíc na časopisy nefrfle. „Syna skôr zaujíma matematika, dcéru ochrana prírody. Myslím si, že tieto časopisy nikdy nečítali, jednoducho ich vôbec nezaujímajú.“
Beáta Plachá má dve dcéry vo veku 10 a 13 rokov. Obe čítajú Bravo Girl! a Top Dívky. „Bohužiaľ. Ja ich nečítam, aj keď možno robím zle. Ale párkrát som si ich prelistovala a nie veľmi sa mi pozdáva ich obsah.“
Dúfa však, že si budú vedieť z obsahu vybrať a že rodičovská výchova na nich nechala určitý vplyv. „Zakázať im časopisy nemôžem, keďže ich čítajú všetky dievčatá naokolo. A moje dcéry sú klasickou vzorkou dnešnej mládeže,“ hovorí s povzdychom Plachá. Podľa nej tak ako majú dospelí uvoľnené mravy, tak od detí nemôžeme očakávať, že sa budú správať inak.
(sr)