Často sa nám stáva, že riaditeľstvo školy nereaguje na naše podnety alebo názory, ktoré sa týkajú spôsobu vyučovania našich detí. Počuli sme, že takéto veci by sa mali riešiť pomocou rady školy. Tá naša však nefunguje, ako by mala. Myslíme si, že je to aj preto, že rada nebola riadne zvolená - napríklad pedagogických zamestnancov školy nezastupujú zvolení ľudia, ale takí, ktorí boli do rady pozvaní miestnym úradom, a aj predseda rady sa v podstate sám ustanovil. Ako máme postupovať, keď chceme situáciu zmeniť? Aké funkčné obdobie má rada školy? Rodičia z Bratislavy
Zdenko Krajčír, riaditeľ odboru ZŠ, ZUŠ a MŠ na ministerstve školstva:
„Členovia rady školy, aj jej predseda, musia byť demokraticky volení, nie dosadení, pretože ide o samosprávny orgán.
Ak bol porušený zákon, môžu sa učitelia alebo rodičia obrátiť na príslušný okresný úrad, ktorý vyzve zriaďovateľa, aby uviedol tieto skutočnosti do právneho stavu - napríklad vyhlásením nových volieb. Ak tak zriaďovateľ neurobí, musí sa okresný úrad obrátiť na súd. Rada školy má štvorročné funkčné obdobie.“
Mária Kolíková, Občan a demokracia, právnička:
„Za riadne ustanovenie rady školy zodpovedá jej zriaďovateľ. Musí prijať také opatrenia, aby rada školy bola ustanovená podľa zákona - teda demokraticky zvolená. Riaditelia škôl majú zabezpečiť, aby aj na škole prebehli voľby zástupcov rodičov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov do rady školy. Ak sa nekonali riadne voľby do rady školy, rodičia sa môžu obrátiť ohľadom postupu riaditeľa na obec alebo samosprávny kraj, môžu žiadať o prešetrenie postupu aj podnetom na prokuratúre.
Zákon neustanovuje možnosť rozpustenia rady školy. Jednotliví členovia rady sa však môžu vzdať svojho členstva.“