
ILUSTRAČNÉ FOTO – PAVOL FUNTÁL
„Dvanásť rokov nás financoval okres a fungovali sme, ale tento rok nemáme dosť peňazí,“ hovorí riaditeľka Cirkevnej základnej školy Kristíny Royovej v Trenčíne Viera Fándliová. „Štátna dotácia nám vystačí tak na platy, nájomné sa nám tento rok podarilo zaplatiť iba dvakrát. Stále žiadame o oddlženie, ale z mesta nám povedali, že nám posielajú presne na žiaka a že oni majú dosť starostí s dlhmi štátnych škôl. Neboli sme pripravení na to, že budeme dostávať len limit na žiaka.“
Školy donedávna žili vo viere, že sa o ne niekto postará. Teraz však začínajú cítiť, že situácia sa mení. Začínajú viac počítať, rozmýšľajú, kde ušetriť. Niektoré sa vrhli na účty a pokúšajú sa zistiť, kde sa stala chyba: ukrátili ich, alebo škola minula viac, ako si mohla dovoliť?
„Chceli by sme poznať vzorec, podľa ktorého dostávame peniaze, aby sme vedeli, koľko máme na platy, koľko na nájom, s čím máme rátať. Potom sa prispôsobíme,“ vysvetľuje Fándliová.
„Princíp financovania neštátnych škôl je jednoduchý: neštátne školy dostávajú sumu vo výške celoslovenského priemeru pre daný typ školy. Normatív je zverejnený aj na internete,“ vysvetľuje Karol Korintuš zo sekcie regionálneho školstva na ministerstve. „Ale do ich hospodárenia štát nezasahuje, preto ani balík peňazí nie je rozdelený na mzdy, prevádzku a ďalšie. Dostanú peniaze a samy sa musia rozhodnúť, koľko na čo dajú.“ Rozdiel medzi štátnou a neštátnou školou je aj v tom, že štátna dostáva aj prostriedky na opravu strechy a podobne a pri neštátnych má tieto výdavky zabezpečiť zriaďovateľ.
Evanjelikálne cirkvi, ktoré sú zriaďovateľom ZŠ Kristíny Royovej však podľa Viery Fándliovej nemajú na to, aby kúpili škole budovu. „Hneď nám bolo jasné, že pri platení nájomného z normatívu nevyjdeme. Snažíme sa nájsť riešenia - rodičia si chcú založiť aj občianske združenie, aby škole pomohli, ale mysleli sme, že štát by nám mohol trochu pomôcť,“ hovorí riaditeľka. „Podľa zákona môže orgán štátnej správy na žiadosť štátnej alebo neštátnej školy v odôvodnených prípadoch upraviť objem finančných prostriedkov.“ Preto riaditeľstvo ZŠ Kristíny Royovej už na začiatku roku rozporovalo rozpočet - odpoveď však nedostali.
„Pri štátnych školách sa zohľadňuje aj nájom, pri neštátnych nie. Ale rozporové konanie je v zákone práve preto, aby sa prípady, ktoré vybočujú z rámca, dali riešiť individuálne,“ súhlasí s riaditeľkou Karol Korintuš. „Ak sa stala chyba, vieme zistiť, kde sa stala.“ (gal)