
Amélie Nothombová.
FOTO – REUTERS
Do predvianočnej ponuky kvalitnej prekladovej literatúry prispeje aj Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT. Toto bratislavské vydavateľstvo práve teraz prichádza s novou edíciou Jedným dychom, zameranou na rozsahom menšie diela zahraničnej prózy, ktoré sú určené predovšetkým náročnejším čitateľom.
Prvým zväzkom tejto edície je román V ohromení a strachu francúzskej spisovateľky belgického pôvodu Amélie Nothombovej (1967), ktorú na slovenskom trhu zatiaľ zastupoval len český preklad jej debutu Vrahova hygiena. Autorka ho napísala už ako dvadsaťpäťročná a odvtedy píše knihy doslova ako na bežiacom páse. Odvtedy táto „grafomanka kvalitnej literatúry“ a najčítanejšia spisovateľka vo Francúzsku napísala romány – Le sabotage amoureux (Zaľúbená sabotáž, 1993), Les Combustibles (Horľaviny, 1994), Les Catilinaires (Útoky, 1995), Péplum (Tunika, 1996), Attentat (Atentát,1997), Mercure (Ortuť,1998), Stupeur et tremblement (Úžas a chvenie, 1999), Métaphisique des tubes (Metafyzika trubíc, 2000) či Cosmétique de lennemi (Kozmetika nepriateľa, 2001).
„Je to autorka, ktorej knihy vychádzajú každý rok na jeseň v nákladoch okolo štyristotisíc kusov,“ hovorí vydavateľ Albert Marenčin. „Tento román sa odohráva v Japonsku, kde žila s rodičmi, ktorí tam dlhší čas pôsobili v diplomatických službách, a je to brilantná štúdia súčasnej japonskej spoločnosti očami mladej modernej Európanky. Aj táto kniha, ako všetky z jej produkcie, je písaná príťažlivým jazykom a poskytuje výborný čitateľský zážitok.“ Román preložila Andrea Černáková.
Do konca roka chce vydavateľstvo ponúknuť aj bibliofíliu Alfreda Jarryho Skutky a názory doktora Faustrolla. Už meno autora napovedá, že pôjde o patafyziku a podľa očakávania ju prekladal slovenský expert na patafyziku Albert Marenčin starší. Kniha je bohato ilustrovaná ďalšou príbuznou surrealistickou dušou Karolom Baronom. So Skutkami a názormi doktora Faustrolla sme sa mohli stretnúť vo viacerých českých vydaniach, jeho prvý preklad v češtine vyšiel ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia, a potom v reedíciách, naposledy pred pár rokmi.
ALEXANDER BALOGH