
MARTIN – Cykloturistika dostala v posledných rokoch zelenú a zväčša ju chápeme ako šport, ktorý prírode neškodí. Ochranári však bijú na poplach. Kvalitne vybavené horské bicykle, v horšom prípade dokonca terénne motocykle môžu v chránených oblastiach spôsobiť nenahraditeľné škody.
Mnohí nezodpovední bicyklisti nerešpektujú zákon o ochrane prírody, ktorý stanovuje, že pohyb v národných prírodných rezerváciách je možný iba po vyčlenených turistických trasách a peši. Ako nás informoval Peter Vantara zo správy Chránenej krajinnej oblasti Veľká Fatra, ide o celoslovenský problém, ktorý bude potrebné riešiť koordinovane.
V budúcnosti by mali byť postihy proti narušiteľom prírody razantnejšie. Cyklisti a motocyklisti zneužívali donedávna hlavne to, že neexistovali legislatívne normy, podľa ktorých by bolo možné ich trestať.
Ešte horší ako v prípade cyklistov je dosah na prírodu od motocyklov. Na mnohé chránené druhy živočíchov má prechod rachotiacej motorky negatívny vplyv. Aj preto by malo v krátkom čase Ministerstvo pôdohospodárstva SR spolu so zainteresovanými zložkami vypracovať smernice, ktoré by obmedzovali pohyb motocyklov vo voľnej prírode. Zatiaľ ochranári využívajú skôr ústne napomenutia, ktoré však neraz motocyklisti ignorujú.
Ako nám povedal P. Vantara, mnohí sú voči ochrancom prírody dokonca agresívni. Motocyklová turistika sa v posledných rokoch veľmi rozrástla a ponúkajú ju aj prostredníctvom internetu.
Ochranárom sa zatiaľ nepodarilo presne určiť, kto stojí za spomenutými ponukami. Za týmto druhom „turistiky“ k nám chodia totiž aj návštevníci zo zahraničia, lebo tam sú postihy voči motocyklistom v prírode podstatne tvrdšie. Proti nelegálnym motokrosárom budú ochrancovia prírody vo Veľkej Fatre postupovať spoločne s políciou, ráta sa aj s nasadením vrtuľníka.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK