BRATISLAVA – Bývalí členovia DS združení v Občianskom konzervatívnom spoločenstve a SMK diskutujú o forme spolupráce s výhľadom do nadchádzajúcich volieb v roku 2002. Politici zatiaľ nechcú prezradiť nič bližšie, pretože to považujú za predčasné. Predseda SMK Béla Bugár hovorí: „Túto otázku sme otvorili. Rokujeme, zvažujeme, ale veľmi citlivo, aby to bolo výhodné pre obidve strany.“
V SMK i v OKS sú názory, že vzájomné spojenectvo by bolo príspevkom ku konsolidácii demokratických pomerov a k prekonaniu etnického štiepenia politických strán na slovenské a maďarské.
OKS tvoria bývalí členovia Demokratickej strany, ktorí ju opustili po zvolení Ľudovíta Kaníka za predsedu. Tvrdia, že hodnotový rebríček, ktorý vyznáva nové vedenie DS, je iný ako ten, s ktorým sú stotožnení oni.
Člen OKS, poslanec Peter Tatár považuje za prirodzených partnerov SMK a KDH. S týmito politickými subjektmi OKS konzultuje parlamentné aktivity. O konkrétnej forme spolupráce s SMK však Tatár ešte nechcel hovoriť. Na otázku, či sa dá očakávať, že do konca roka sa OKS zmení na politickú stranu, odpovedal: „Nedá sa to vylúčiť.“
SMK by podľa posledného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky získala podporu 12,6 percenta voličov, OKS v prieskumoch zatiaľ nefiguruje. Dvojkoalícii OKS a SMK by podľa volebného zákona stačilo na vstup do parlamentu 7 percent. „Každý si musí uvedomiť, či riskneme sedempercentný prah. Nebudeme riskovať, čo ak náhodou motyka vystrelí. Je to otázka, na ktorú ešte republiková rada nedala odpoveď,“ hovorí Bugár.
Na poznámku, či by takéto spojenectvo nevyvolalo v časti SMK aj odmietavé reakcie, Bugár odvetil: „Vnútri strany prebieha diskusia a zatiaľ nie som ochotný o tom nikoho informovať. Ani novinárov. Odstredivých tendencií sa však nebojím. Treba vidieť niekoľko krokov dopredu. My hovoríme zatiaľ len o prvom kroku. Tým je nejaká spolupráca a až potom padne rozhodnutie.“
O konkrétnej forme spolupráce by mala rozhodnúť Republiková rada SMK asi do konca tohto roka.
IGOR STUPŇAN