BRATISLAVA
Na pôde Slovenskej televízie sa stretávajú v pravidelných dvojročných intervaloch tvorcovia televíznych programov pre malých a mladých divákov z rozličných krajín sveta. V dňoch 23. až 29. septembra sa v Bratislave uskutoční 16. ročník Medzinárodného televízneho festivalu programov pre deti a mládež PRIX DANUBE 2001. Oficiálne otvorenie tohto podujatia sa bude konať o 9.30 h v priestoroch Štúdia č. 4 v Mlynskej doline.
PEZINOK
Vyvrcholením práce vinárov a vinohradníkov malokarpatského regiónu bude od piatku do nedele tradičné vinobranie v Pezinku. Organizátori pripravili bohatý program, v ktorom sa predstaví rekordný počet účinkujúcich.
V nedeľu o 10.00 h budú pozývať hudobné skupiny do alegorického sprievodu, ktorý sa pohne Pezinkom o 11.00 h. Na hlavnej tribúne na Radničnom námestí budú od 11.40 h hrať hudobné skupiny Cajlané, Edita Angyalová, Také oné, Funny fellows, Šlapeto a Margot. Na tribúne pred zámkom budú od 10.00 h vyhrávať Vinosadka, detský folklórny súbor Kremienok, skupina Lojzo, folklórny súbor Poleno a ľudová hudobná skupina Borovienka z Lančára.
Stredné odborné učilište (SOU) na Ulici Milana Rastislava Štefánika v Pezinku si pripomína polstoročnú existenciu. Sprievodným podujatím je v piatok otvorená výstava prác absolventov v areáli SOU. Prezentujú sa na nej keramikári, dámske krajčírky, ako aj žiaci iných učebných odborov.
V tomto školskom roku sa v šiestich učebných odboroch učí 190 žiakov a 188 v nadstavbových študijných odboroch. Spolu si záujemcovia mohli vybrať z desiatich možností štúdia. O ich profesijnú prípravu do života sa stará 43 pracovníkov SOU a pezinské firmy, v ktorých žiaci praxujú. Autoklampiari a automechanici vykonávajú odborný výcvik v 15 autoservisoch a predavači v 11 obchodoch. Mnohí z nich sa po vyučení stanú zamestnancami prevádzok, kde získali prax.
„Aj napriek poklesu záujmu sa snažíme udržať hrnčiarske remeslo, ktoré má v našom regióne vyše 150-ročnú tradíciu,“ uviedol pre TASR riaditeľ SOU Daniel Zoch. V tejto, na Slovensku ojedinelej výučbe, majú dva odbory: umeleckoremeselné spracúvanie keramiky a umelecký keramik.
Základy SOU boli dané 1. októbra 1951, keď pre potreby Západoslovenských tehelní Pezinok vznikla Odborná škola tehliarska a tehliarsky učňovský domov. Odvtedy sa jej zameranie rozširovalo, menili sa aj zriaďovatelia a názov. Od 1. júla 2001 patrí pod Krajský úrad Bratislava. Za 50 rokov SOU opustilo 5 648 absolventov, z toho 1 017 maturantov. Učilišťom prešlo spolu 328 zamestnancov.
BREZNO
Koncert speváckych zborov s medzinárodnou účasťou v rámci 7. ročníka festivalu 0zveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou v Telgárte sa uskutoční v sobotu o 19.00 h v Rímskokatolíckom kostole v Brezne.
TRNAVA
Slávnostným stretnutím primátora mesta Štefana Bošnáka s rodákmi žijúcimi v zahraničí, začal sa v piatok v Trnave dvojdňový program podujatí Dní Trnavy.
Mesto ich pripravilo v znamení hesla Pokoj, láska, porozumenie, vychádzajúc zo skutočnosti, že v starobylej Trnave žijú vedľa seba oddávna príslušníci náboženských komunít katolíckej, evanjelickej a židovskej viery. Pozvanie do rodného mesta prijali mnohé osobnosti spoločenského, kultúrneho a športového života, popri iných medailér a sochár Viliam Schiffer, spoluzakladateľ Lúčnice Villiam Schmidt, prvý radca slovenskej ambasády v Paríži Stanislav Vallo, bývalý futbalista trnavského Spartaka Juraj Kadlec, spisovateľ Jozef Ponec a ďalší.
V rámci Dní Trnavy sprístupnili v galériách a múzeách expozíciu plakiet a sôch V. Schiffera, ktoré daroval mestu. Na programe sú aj koncerty vážnej hudby, stretnutie Klubu priateľov Trnavy a ďalšie kultúrne podujatia.
MÔŤOVÁ
V obci Môťová pri Zvolene si pripomenú 600 rokov od založenia obce.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM
V Novom Meste nad Váhom sa v piatok začal 11. ročník celoslovenskej prehliadky kresleného humoru a satiry Novomestský osteň.
Odborná porota hodnotila vyše 30 kreslených vtipov na tému Aké časy, také mravy.
Cenu Zlatý osteň získal Ľubomír Kotrha, Strieborný osteň si odniesol Jozef Olšanský a Bronzovým ostňom porota ocenila prácu Petra Sedláka. Výstavu kresleného humoru si môžu záujemcovia pozrieť v priestoroch novomestského kultúrneho strediska do 10. októbra.
Novomestský osteň sa koná každé dva roky ako súčasť Novomestského jarmoku. Sprievodný program jarmoku, ktorý potrvá do nedele, rozšírili organizátori o festival dychových hudieb a autorskú súťaž o najlepšiu polku, valčík a pochod pre mažoretky. Prihlásených je 25 skladieb.
ORAVSKÁ POLHORA
Pre návštevníkov medzinárodného stretnutia gajdošov v O. Polhore je na sobotu pripravená malá škola hry na gajdách. Nebude chýbať napríklad jarmok tradičných remesiel, zápolenie detských a dospelých spevákov ľudových piesní. Je pripravený aj druhý ročník súťaže o najchutnejší oravský chlieb. Svojimi výrobkami sa budú na nej prezentovať oravské pekárne.
S umením gajdošov sa mohli oboznámiť už včera deti na základných školách oravského regiónu, a to počas výchovných koncertov. Mnohé vďaka nim po prvý raz gajdy nielen počuli, ale aj videli a bližšie sa dozvedeli o ich vzniku.
Približne polstovka gajdošov z Českej republiky, Poľska a Slovenska sa predstaví na trojdňovom folklórnom podujatí II. ročníka Gajdovačky, ktoré sa začalo v piatok v Oravskej Polhore,okres Námestovo a potrvá až do nedele.
Víkendový gajdošský sviatok v O. Polhore vyvrcholí v nedeľu o 14.00 h v tamojšom kultúrnom dome galaprogramom pod názvom Dudecki by grali… Podujatie pripravili Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne a Obecný úrad v O. Polhore.
TATRANSKÁ LOMNICA
Možnostiam, ako zlepšiť doterajšie platné právne predpisy eliminujúce násilie na ženách a v rodinách je venovaný seminár, ktorý sa koná v sobotu v Tatranskej Lomnici.
Podľa výkonnej riaditeľky Národnej asociácie sudkýň Slovenska (NASS) Daniely Baranovej v záujme toho, aby sa násilie na ženách a v rodinách nestalo celospoločenskou pandémiou, sú potrebné predovšetkým dobré zákony. Nevyhnutný je tiež citlivý a profesionálny prístup sudcov, prokurátorov a policajtov k obetiam násilia. Treťou súčasťou je kvalitná sieť sociálnoporadenských a preventívnych služieb, ktorá by mala zachytávať prípady násilia. Mala by fungovať ako prvá pomoc pre obete násilia, čo je úloha predovšetkým pre samosprávy miest a obcí.
Zatiaľ však krízové strediská pre obete násilia na ženách a v rodinách nemajú ani všetky krajské mestá. Chýba napríklad v Prešove, treťom najväčšom slovenskom meste, a to i napriek tomu, že tento druh násilia sa stáva čoraz viac závažnejším spoločenským problémom.
Podujatie je súčasťou projektu, ktorý od začiatku septembra realizuje NASS vďaka finančnej pomoci Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj.