vyradiť 150 nahrávok, ktoré by ľuďom mohli pripomenúť tragické udalosti v New Yorku a Washingtone.
„Je to asi zlý vtip,“ čuduje sa spevák Alien Ant Farm Dryden Mitchell, keď zistil, že ich coververzia hitu Michaela Jacksona sa objavila na novej čiernej listine. Kritikom, hudobníkom, ako aj zástupcom nahrávacích spoločností však nie je do smiechu. Mnohí z nich si pamätajú z osemdesiatych rokov aktivity Matiek Prevencie, manželiek senátorov, ktorých pokus o obmedzenie rockovej hudby sa dostal až do Kongresu.
Čierna listina či cenzúra?
Niektorí hovoria o cenzúre, iní sa obávajú, že je to iba začiatok opatrení, ktoré by v USA mohli obmedziť slobodu slova. „Je to veľmi nebezpečné rozhodnutie,“ hovorí pre Reuters Nina Crowleyová, riaditeľka hudobnej organizácie MassMic. „Chápem, že niektoré skladby evokujú násilie, ale keď sa na svete objaví takýto zoznam, onedlho sa albumy so spornými skladbami nemusia objaviť ani na pultoch obchodov,“ tvrdí.
Na čiernej listine sa objavili pesničky zo všetkých kútov popmusic. Krok vyradiť skladbu skupiny Gap Bands Hodil si na mňa bombu je v poriadku, ale The New York Times pripomína, že mnoho pesničiek nemá nič spoločného s tragédiou. Napríklad porovnajte si Armstrongovu skladbu What a Wonderful World s leteckými útokmi na americké metropoly. Američania potrebujú novú dávku optimizmu a práve vyradenie takýchto piesní by určite spoločnosti neprospelo, napísali americké noviny.
Pesničky mimo spoločnosti
Vyradiť Ticket To Ride od Beatles, On Brodway od Drifters je dokonca absurdné. „Nechceme ich zakázať, je to na rádiách, ako sa rozhodnú,“ bráni sa Pam Taylorová, manažérka CCC v San Diegu. Niekoľko programových riaditeľov už odmietlo navrhovaný zoznam posunúť do praxe. „Určite sa podľa toho nebudeme riadiť,“ povedal pre agentúru AP šéf newyorskej stanice WAXQ Bob Buchaman, podľa ktorého je Lennonova Imagine najžiadanejšou skladbou. „Nechápem, čo má Jet Airliner (The Steve Miller Band) spoločné s tým, čo sa stalo minulý utorok,“ tvrdí Buchaman.
Veta „všetko už bude iné“ po ničivých atentách zasiahla myslenie Američanov. Podľa posledných prieskumov až 50 percent z nich súhlasí vymeniť bezpečnosť za obmedzenie svojich osobných slobôd. Crowleyová sa obáva, že je to iba začiatok opatrení politikov a korporácií zničiť rockovú hudbu. Napríklad každý známy umelec má na zozname jednu pesničku, politicky orientovaná Rage Against the Mashine všetky.
„Prezident Bush povedal, že musíme byť pripravení na dlhý boj,“ citovala Crowleyová a dodáva: „Obmedzenia môžu pokračovať a rásť až jednoducho tieto pesničky budú postavené mimo spoločnosti.“
Nikto nepredpokladal, že terorizmus rozprúdi v USA debatu o slobode slova. Čo však bude Bush, CCC a iné spoločnosti robiť, keď sa vykoľají vlak. Stopneme všetky pesničky o vlakoch? – bije na poplach americký tretí sektor.
PETER BÁLIK