Napriek tomu, že slovenské deti nerady čítajú, pri tínedžerských časopisoch toto pravidlo neplatí. Že po nich siahajú s radosťou potvrdil aj miniprieskum denníka SME medzi žiakmi Osemročného gymnázia v Senci, vo veku 12 až 14 rokov.
Až 95 percent uviedlo, že tieto časopisy čítajú radi, a len traja sa vyjadrili záporne.
"Čítajú sa aj v škole, pod lavicami, kolujú z ruky do ruky. Prečítajú si ich teda aj 10 - 11-ročné deti. Ak si rodičia myslia, že ich dieťa takýto časopis nečíta, lebo ho nenosí domov, sú na omyle," súhlasí s výsledkami ankety školská psychologička Gabriela Herényiová. Podľa nej sú to pre deti "mienkotvorné denníky" a ich obsah ich veľmi ovplyvňuje.
Najpopulárnejšie sú Bravo a Bravo Girl!, dievčatá majú ako ďalší časopis Dívka, chlapci zase Level - časopis o počítačových hrách. "Rozprávajú sa o nich medzi sebou, diskutujú. Bolo by preto dobré, keby si ich aj rodičia občas prelistovali, aby videli, aké témy sa v nich preberajú. Niekedy sa mi totiž zdá, že deti majú tendenciu vyskúšať si to, čo sa v nich píše."
A okrem noviniek v oblasti show biznisu, módy, či líčenia sa v nich naozaj môžu dozvedieť aj to, na čo v ich veku ešte nedorástli. Kedy je čas na prvé milovanie? Už si sa na „jeho pýchu“ pozerala? Dotýkala si sa „ho“ už?
Mnohým rodičom sa obsah tínedžerských časopisov nepáči, ale už sa s ich existenciou zmierili. „"Keď moja dcéra začala v dvanástich čítať Bravo Girl!, povedala som jej, aby s tým ešte počkala, lebo tomu nemôže rozumieť. A že jej všetko vysvetlím, keď na to bude správny čas," hovorí Eva Balayová z Bratislavy. Dcéra jej však oznámila: "Tak mi to vysvetli už teraz, pretože u nás ho už čítajú všetky baby."
E. Balayová si myslí, že časopisy nie sú zle urobené, a vyhovujú životnému štýlu mladých. „Problémom je však práve ich životný štýl," smutne konštatuje.
Podľa nej deti v puberte akoby preskočili obdobie klasických prvých lások, bozkov na čelo či držania sa za ruky. "Ja im ani nemám čo vysvetľovať, oni už všetko vedia," sťažuje sa.
Čo si myslia o tínedžerských časopisoch rodičia? A čo samotní „násťroční“? Kontroluje ich obsah niekto? A čo myslíte - ak by sa mali mladí zveriť so svojimi intímnymi problémami rodičom, alebo si prečítali časopis, akú možnosť by si vybrali?
Čítajte v utorok denník SME.