BRATISLAVA – Blížiaci sa koniec roka tradične mobilizuje aj knižné vydavateľstvá, ktoré v tomto čase intenzívne pripravujú najviac nových titulov. Dnes pokračujeme v mapovaní prekladovej ponuky chystanými publikáciami z Kalligramu.
Na tuzemskom knižnom trhu je Kalligram v podstate jediným vydavateľstvom, ktoré pravidelne a systematicky ponúka nielen beletriu, ale aj literatúru faktu, a to rovnako od slovenských autorov, ako aj v prekladoch. Hneď niekoľkými edíciami, ako napríklad Majstri vied, Filozofia do vrecka, Eseje, História a osobnosti či Spoločenské vedy dokáže konkurovať najväčším českým vydavateľom, ktorí chŕlia kľúčové diela aj knihy významných žijúcich autorov. Na predvianočný trh Kalligram plánuje nový katalóg s niekoľkými zaujímavými titulmi.
Nájdete v ňom Tractatus logico-philosophicus, základné dielo jedného z najdôležitejších filozofov 20. storočia Ludwiga Wittgensteina, ktoré vyjde slovensko-anglickej verzii. Nároční čitatelia tak dostanú zaujímavú šancu porovnať presnosť prekladu s originálom. Klasickým dielom je aj kniha Poddanstvo žien Johna Stuarta Milla, ktorej známy anglický liberálny filozof požaduje odstránenie diskriminácie žien v súkromnom aj verejnom živote. Jeho myšlienky aj o stopäťdesiat rokov po svojom vzniku pôsobia stále aktuálne.
Esej Nikdy sme neboli moderní jedného z najprekladanejších a najcitovanejších súčasných francúzskych filozofov Bruna Latoura zas ponúka novodobé trendy spoločenského myslenia: „Autor sa v tejto publikácii zamýšľa nad problémami, s ktorými je konfrontovaná súčasná spoločnosť: kríza ideológií, pád socializmu, rozvoj moderných telekomunikačných technológií, sociálne pohyby či medzinárodné konflikty,“ uvádza v pripravovanom katalógu redaktor Kalligramu Karol Chmel. Francúzskeho pôvodu je aj ďalšia kniha-esej Pascala Brucknera s názvom Bieda prosperity, skúmajúca provokatívnym spôsobom zmysel bohatstva a súčasnej ekonomiky.
Koho zaujíma prekračovanie hraníc tradičnej žurnalistiky, určite neobíde knihu Ryszarda Kapuścińského Eben, ktorá je zasvätenou reportážou pomenúvajúcou problémy Afriky, nielen milovníkom nemeckého filozofa, sociológa, kulturológa a estetika Georga Simmela je zas určená jeho teoretická práca O podstate moderny.
Popri dominujúcej literatúre faktu sa v predvianočnej ponuke vydavateľstva ocitlo ešte jedno dielo – Upratovanie od Pétera Nádasa. Mimochodom, práve tento významný maďarský spisovateľ pred dvoma dňami získal prestížne české literárne ocenenie Cenu Franza Kafku za tvorbu presiaknutú humanizmom a toleranciou.
„Ide o zobrané drámy mapujúce emocionálnu situáciu v spoločnosti, ktorá stratila zmysel pre základné etické hodnoty a kritériá. Súbor textov dopĺňa osobné vyznanie – štúdia o inscenovaní jednej z hier maďarským divadelným súborom,“ uvádza o knihe Karol Chmel a uzatvára tak zoznam prekladových titulov Kalligramu, na ktoré sa môžu čitatelia v najbližšom čase tešiť.