
FOTO – ARCHÍV SME
Je určená výhradne do interiéru. Nemá sa nosiť vonku, kde môže byť vlhko, lebo by sa mohla vážne poškodiť. Mala by mať jemnú podošvu, dámska topánka má mať podpätok vyšší ako šesť centimetrov.
Obchodníci často robia chybu, že zaradia spoločenskú obuv medzi vychádzkovú. Zákzník to sám nerozozná, chodí v nej vonku a rýchlo ju zničí. Môže ju reklamovať, pretože nemohol vedieť, že tieto topánky sú nesprávne označené.
Vychádzková
Je určená na bežné nosenie vonku. Predajcovia ju často zámerne označujú ako spoločenskú, lebo vedia, že by do topánky zatekalo. Potom odmietnu uznať reklamáciu a tvrdia, že topánka bola určená pre interiér.
Vychádzkové topánky sa však dajú rozoznať. Majú napríklad masívnu podošvu s dezénom a masívnejší vrch s podšívkou. Tá musí vydržať najmenej 6 mesiacov.
Ak napriek tomu zatekajú, je ich reklamácia oprávnená. Vychádzková obuv nesmie prepúšťať vlhkosť zvonku do vnútra obuvi, musí odolať aj silnému dažďu.
Športová
Častou chybou je predieravenie podšívok na päte už po krátkom nosení, hoci musí vydržať aspoň 6 mesiacov. Predajca si musí preveriť, čo predáva. Ak sa podšívka roztrhne, je to dôvod na reklamáciu.
Usňové podšívky často púšťajú farbu. Ak napríklad zafarbí nielen ponožku ale aj kožu na nohe, je to chyba a dôvod na reklamáciu. Netreba sa nechať odradiť argumentom, že každá useň púšťa farbu. Nie je to pravda.
Roztrhanie podšívky predajca často odôvodňuje nevhodne zvolenou veľkosťou alebo typom obuvi. Nie je to správny argument. Ak sa aj menšia topánka dokáže prispôsobiť nohe, mala by sa aj podšívka.
Topánky pre deti
Detská noha je zvlášť citlivá a nesprávne zvolené topánky môžu spôsobiť ploché nohy či iné choroby nôh. Väčšina detí sa síce rodí so zdravými nohami, ale už v školskom veku ich má viac ako polovica z nich nejako deformované. Lekári považujú za hlavnú príčinu nesprávne zvolené topánky.
Detské nohy sú mäkké a chrupavkovité, takže sa často prispôsobia topánkam namiesto toho, aby sa topánky prispôsobili ich nohám. Preto treba vyberať také topánky, ktoré budú detskú nohu čo najmenej deformovať.
Detská topánka by mala mať guľatú špičku. Špicatá obuv pritláča palec a malíček do neprirodzenej polohy k ostatným prstom.
Dojčatá a batoľatá by mali nosiť len členkovú obuv. Šnurovacie topánky sú pre deti vhodnejšie ako so zapínaním na suchý zips.
Podošva topánok by mala byť pružná s dobrými tlmiacimi vlastnosti. Českí odborníci odporúčajú podošvy z polyuretánu (PUR), etylénvinylacetátu (EVAC) alebo gumy. Vhodná je i protišmyková úprava podošvy.
Podpätok by mal byť čo najmenší. Najmenšie deti by nemali mať vyšší podpätok ako pol centimetra, staršie ho môžu mať až do 2,5 centimetra.
Podšívka a stielka by mali byť zo savého materiálu. Deťom do 4 rokov netreba dávať do topánky anatomickú vložku, lebo do tohto veku je pre tvorbu klenby zbytočná. Zdroj: www.dieta.sk