Sudcovia nevidia televízne štáby v súdnej sieni radi. Majú hneď niekoľko argumentov: televízne zábery ovplyvňujú svedkov a ohrozujú spravodlivosť procesu, z obžalovaných aj z právnikov, ktorí sa radi predvádzajú, robia hrdinov. V takomto prostredí sa ľahko zabudne na podstatu procesu a vyniknú pekné úsmevy.
Proti je hlavne argument slobody slova. Iba v Amerike však zvyknú sudcovia nadradiť právo na neobmedzený prísun informácií. Ani tu nie je spor medzi zástancami a odporcami televíznych súdov jednoznačne vyriešený. Prax sa mení od štátu k štátu a dokonca aj porota.
Na niektorých súdoch sú zakázané nielen priame prenosy, ale vôbec kamery a dokonca fotografi. V takých prípadoch aj v ére digitálnych fotoaparátov zobrazuje proces kresliar.
Druhým extrémom je proces s bývalou hviezdou amerického futbalu O. J. Simpsonom, ktorý bol obvinený z vraždy manželky. Proces vysielali od prvej minúty naživo a okamžite sa z neho stal vzrušujúci seriál, ktorý pozerala celá Amerika a na CNN aj svet. Mnohí sú dodnes presvedčení, že len vďaka kamerám O. J. vyviazol bez trestu.
Európa priame prenosy takmer nepozná. Výnimkou je podľa ČTK len Rumunsko, kde po páde Ceaucescovho režimu vysielala televízia súd so štyrmi potentátmi.
Zvláštnu pozíciu má Medzinárodný trestný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. Procesy so Slobodanom Miloševičom a inými sa odohrávajú pred kamerami a pozerať sa dajú na internete. Nie však v priamom prenose, ale s polhodinovým oneskorením. To má dať sudcom čas, aby vyškrtli pasáže, ktoré by mohli narušiť proces.
Amerika hľadá pozíciu k priamym prenosom súdov v podstate od nástupu televízií. Veľmi rýchlo sa pred porotu dostali mediálne zaujímaví ľudia a pochybnosti o takýchto procesoch sa vrátili. V roku 1965 Najvyšší súd rozhodol, že spravodlivý proces je dôležitejší ako právo na informácie.
Ďalší zlom nastal až v posledných rokoch. Médiá, posilnené novými káblovými televíziami, si vynútili zmenu. Prišiel spomínaný proces s O. J. Simpsonom, alebo s Lorenou Bobbitovou, ktorá manželovi odrezala penis.
Dieru na trhu okamžite využila Court TV. Tento kanál začal vysielať denne priame prenosy zo súdnych siení a postavil na nich svoj program.
Court TV vysiela dodnes, priame prenosy však ubudli. Posledný prípad sa odohráva v týchto dňoch. Na súde s basketbalovou hviezdou Koby Bryantom, ktorý je obvinený zo znásilnenia, kamery sú. Priamy prenos nebeží. Aj televízie asi pochopili, že prvotný šok pominul a ľudia chcú vidieť len perličky.
MATÚŠ KOSTOLNÝ