BRATISLAVA – Zatiaľ čo prvé licencie na prevádzkovanie fixných bezdrôtových telekomunikačných sietí nazývaných (FWA) budú na Slovensku udelené najskôr v apríli tohto roka, v Českej republike sa už schyľuje k vypísamiu tendra na ďalšie tri licencie. Prvé boli totiž v Čechách udelené už v septembri minulého roka.
Príčinou zaostávania Slovenska je podľa analytika spoločnosti Slávia Capital vyšší stupeň liberalizovanosti českého telekomunikačného trhu. V Čechách skôr prebehla privatizácia štátnych telekomunikácií a v súčasnosti tam už pôsobí tretí mobilný operátor.
Český telekomunikačný trh je v rámci krajín Višegrádskej štvorky jedným z najviac rozvinutých a je zároveň prvým, na ktorom už boli licencie FWA udelené.
Prevádzka fixných bezdrôtových sietí má priniesť vyššiu konkurenciu na slovenskom trhu. Ich praktické využitie sa podľa Kostíka dotkne najmä firemného sektora. „Pre bežného občana bude v prípade, že ešte nemá zavedenú pevnú linku, aj naďalej najvýhodnejšie kúpiť si mobil,“ uviedol Kostík.
Licencie FWA umožnia ich držiteľovi poskytovať dátové a hlasové prenosy, pričom sa očakáva, že firmy budú využívať hlavne dátové prenosy. Spustenie FWA prinesie efektívnejšiu komunikáciu najmä veľkých spoločností s rozvetvenými sieťami pobočiek.
Poskytovanie služieb na báze FWA bude znamenať konkurenciu pre niektoré služby, prevádzkované zo strany existujúcich mobilných operátorov. Liberalizácia trhu by preto mala byť zaručená vylúčením mobilných operátorov z tendra.
Podľa podmienok súťaže, ktoré zverejnil Telekomunikačný úrad SR, budú na Slovensku udelené tri licencie. Termín na predloženie ponúk záujemcov úrad stanovil do 30. marca tohto roku a licencie budú vydané do 30. apríla. Za vydanie licencie na zriadenie a prevádzkovanie siete FWA zaplatí každý držiteľ poplatok vo výške 70 miliónov Sk.
Úrad bude ponuky hodnotiť najmä podľa skúseností uchádzačov s prevádzkovaním sietí FWA a termínov začatia poskytovania služieb v Bratislave a krajských mestách SR. Rozhodne aj technické riešenie celoplošnej siete i sietí v jednotlivých lokalitách, ako i výška cien za poskytované služby. Podľa informácií agentúry SITA už záujem o licencie prejavilo asi 12 subjektov, medzi nimi napríklad spoločnosti Callino, Nextra, Metis či firma GiTy.
TOMÁŠ KURTANSKÝ