
FOTO – ARCHÍV SME
Ak si zlomíte nohu na chodníku, z ktorého správca neodstránil ľad, alebo sa vám stane pracovný úraz, máte nárok na bolestné a odškodnenie za dni, ktoré ste strávili doma alebo v nemocnici. Nová vyhláška minsterstva zdravotníctva výrazne zvyšuje sumy, ktoré možno dostať.
Neznamená to však, že každý, komu sa stane úraz, odškodnenie automaticky dostane. Pri pracovných úrazoch sa berie do úvahy, nakoľko je úraz chybou zamestnváteľa a nakoľko si ho zavinil zamestnac sám svojou nepozornosťou. Zamestnávateľ sa môže úplne či čiastočne „vyviniť“ – zamestnanec na základe toho dostane iba pomernú časť z odškodnenia alebo vôbec nič.
Vyhláška rieši problémy, ktoré vznikali pri priznávaní výšky odškodnenia bolesti a sťaženia spoločenského uplatnenia. Cena bodu, ktorým sa bodujú zranenia a úrazy – 60 korún za jeden bod – už nezodpovedala súčasným príjmom obyvateľov. Po novom sa cena bodu bude odvíjať od priemernej mesačnej mzdy. Jeden bod budú dve percentá priemernej mesačnej mzdy. Tá je teraz 14 500 korún, cena bodu bude teda 290 korún.
Nový spôsob výpočtu bodu umožní výšku bolestného a odškodného prirodzeným spôsobom valorizovať.
Bolestné a odškodné vyhláška presne definuje. „Bolestným sa odškodňuje bolesť poškodeného spôsobená poškodením jeho telesného alebo duševného zdravia a jeho liečenie vrátane rehabilitácie. Sťaženie spoločenského uplatnenia sa odškodňuje, ak poškodenie na zdraví má preukázateľne nepriaznivé dôsledky na život poškodeného, na uspokojovanie jeho potrieb alebo na plnenie úloh vyplývajúcich z jeho spoločenského postavenia,“ uvádza. Nárok na bolestné a odškodné má len poškodený, nie jeho príbuzní.
Neodškodňuje sa za jednoduché duševné reakcie na postihnutie organizmu, ktoré sú prechodného rázu, zmeny v organizme, ktoré sú také krátkodobé, že ich netreba liečiť, prípadne ich nemožno ani objektívne zistiť, ani za budúcu bolesť.
Bolestné za rovnaký úraz dostane každý rovnaké, odškodné sa však odvíja od zárobku, postavenia a situácie jednotlivca. Iné teda dostane dôchodca a iné človek, ktorý má dobre platené zamestnanie.
Sumu odškodnenia bude tiež možné zvýšiť až na dvojnásobok. O priznaní vyššieho odškodného rozhodne odborný posudok ošetrujúceho lekára, v prípade pochybností ju posúdi znalec z odboru zdravotníctva a farmácie. S konečnou platnosťou rozhoduje súd.
Spadli ste na ľade? Hľadajte správcu
S blížiacou sa zimou nastane čas úrazov na zľadovatených chodníkoch. Aj za takýto úraz máte nárok na bolestné a odškodné. Podľa zákona je totiž správca chodníka povinný postarať sa, aby bol očistený a bezpečný. Musíte však dokázať, že sa úraz stal práve tam, kde sa stal, najlepšie výpoveďou svedkov.
Ani hľadanie zodpovedného za údržbu chodníka nebýva jednoduché, pretože jednotlivé druhy pozemných komunikácií majú rôznych správcov – súkromné osoby, mestské časti, mesto, Slovenskú správu ciest a pod.
O náhradu škody najskôr listom požiadate správcu komunikácie. Ak sa nedohodnete, podáte oznámenie na súd. Náhradu možno žiadať aj za vecné poškodenie – rozbité hodinky alebo okuliare, roztrhaný kabát.
Správcovia komunikácií sa voči prípadným žalobám o náhradu škody môžu poistiť v komerčných poisťovniach.