Až sústredené aktivity mimovládnych organizácií v posledných rokoch spôsobili, že sa na domáce násilie začalo pozerať ako na závažný spoločenský problém. Nové zákony dnes násilie páchané na blízkych definujú a trestajú prísnejšie.
„Z toho, čo sa uvádzalo v správach o tomto prípade, sa dá porovnať spôsob práce našej a americkej polície. Americká polícia má právo zasiahnuť bez ohľadu na postavenie, finančnú situáciu alebo slávu násilníka a mohla obeti poskytnúť účinnú a okamžitú pomoc,“ hovorí Katarína Farkašová z Aliancie žien.
Aliancia sa podľa Farkašovej snažila pred dvoma rokmi presadiť, aby sa v súvislosti s domácim násilím novelizoval najprv zákon o polícii, aby tá mohla okamžite účinne zasiahnuť. „Polícia bola vtedy zásadne proti. Dnes v praxi cítime, ako veľmi obetiam chýba takýto účinný nástroj okamžitej pomoci.“
Podľa skúseností aliancie je veľmi veľa násilníkov z radov policajtov, vojakov a športovcov. „Pred časom sa stal prípad v Košiciach, kde manažér futbalového klubu na smrť zbil svoju priateľku. A prípad akosi utíchol,“ hovorí Farkašová.
Za pozornosť podľa nej tiež stojí fakt, že americká polícia okamžite konala aj v prípade, že pravdepodobne išlo o cudzinku a tá sa snažila vziať obvinenie späť.
Pálffyho skutok by sa u nás klasifikoval najskôr ako priestupok, nie ako trestný čin týrania. „Väčšinou to u nás dopadne tak, že ak nejde o závažné zranenie, je z toho len peňažná pokuta,“ hovorí Mária Hargašová zo združenia Pomoc rodine.
Na to, aby súd uznal trestný čin týrania, musí žena dokazovať, že muž sa voči nej správa násilne opakovane a dlhší čas. Aj u nás však už platí zásada, že ak raz obeť oznámi násilie na nej páchané, a potom sa snaží oznámenie vziať späť, polícia vyšetrovanie nesmie zastaviť. Ak útočníka zatkne, v cele predbežného zadržania môže byť 48 hodín. Dovtedy musí súd rozhodnúť, či ho pustí, alebo zostane zadržaný. (mar)