Kvóty zachovávali podmienky na existenciu textilného priemyslu na tomto kontinente. Po ich zrušení však tomuto odvetviu hrozí pohroma, pretože exportéri budú môcť bez obmedzenia dovážať textil a výrobky z neho z lacných krajín, medzi ktorými sú na poprednom mieste Čína a India.
V Európe dôjde od roku 2005 k ohrozeniu 2,6 milióna pracovných miest. Textilný a odevný priemysel má v Európe 7-% podiel na zamestnanosti. EÚ napríklad ročne dováža výrobky zo sveta za 70 miliárd EUR, ale vyváža ich len za 43 miliárd EUR. Dovoz tovarov do EÚ z neeurópskych krajín od roku 1995 vzrástol o 60 %. Odvetvie textilu a konfekcie je v súčasnosti po oceliarstve najglobalizovanejším na svete.
Podľa komisárov EÚ Pascala Lamyho a Erkkia Liikanena sa európski výrobcovia môžu zachrániť len koncentráciou výroby a kvalitou svojich produktov pri dosiahnutí konkurencieschopných cien. EÚ chce domácemu textilnému a odevnému odvetviu pomôcť zostrením postupu proti pirátstvu a krádežiam duševného vlastníctva textilných návrhov a odevných tvorcov.
Nevylučuje sa ani možnosť, že pri nasýtenosti trhu s textilnými výrobkami dôjde k tvrdému konkurenčnému boju medzi ich jednotlivými zahraničnými dodávateľmi. Bez zaujímavosti nie je ani fakt, že veľkí nemeckí výrobcovia odevov zhotovujú v Nemecku menej ako 10 % svojej produkcie, kým nemecké textilky dodávajú na trh len 30 % spotreby textilu, zvyšok pochádza z cudziny.
Počet zamestnancov v nemeckom textilnom priemysle je v súčasnosti 155 000 a ich stav sa za rok znížil o 9 %.
Informoval o tom nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
(1 EUR = 41,366 SKK)