V súvislosti s teroristickým útokom na USA sa objavili úvahy o zmene priorít, rozšírení spolupráce vojenských spravodajských služieb a dôraznejšej kontrole obchodov so zbraňami. Na tento problém sme sa opýtali ministrov obrany Slovenska, Česka a Poľska – Jozefa Stanka, Jaroslava Tvrdíka a Bronislawa Komorowského.
JOZEF STANK: „Súčasťou prehodnotenia vojenskej stratégie je aj revízia zamerania spravodajských služieb. Nerád by som hovoril o ich úlohách, ale je evidentné, že táto situácia otvára potrebu spolupráce a nový priestor, predovšetkým na výmenu informácií. Môžem povedať, že to už funguje. Či prehodnotenie bude znamenať zvýšenie prostriedkov pre spravodajské služby, to neviem presne, ale dá sa to predpokladať. Predmetom nášho záujmu sú, samozrejme, vývozy zbraní, výbušnín a chemikálií a tiež vzťahy a väzby slovenských firiem na teritóriá, kde je terorizmus podporovaný.“
JAROSLAV TVRDÍK: „Nie je tajomstvom, že sa dlhodobo chystáme na reformu spravodajských služieb. Donedávna bolo cieľom zníženie nákladov na spravodajské služby a zefektívnenenie ich činnosti. Dnes je pravdepodobné, že sa rozpočty zachovajú a dôjde k vnútorným zmenám priorít spravodajských činností. Viac ako zvýšenie rozpočtu predpokladám úkolovanie spravodajských služieb iným smerom.“
BRONISLAW KOMOROWSKI: „V Poľsku platí zákon o financovaní ozbrojených síl, na najbližších šesť rokov dostávame 1,95 percenta HDP. Z toho vyplýva, že budeme musieť prehodnocovať priority. Máme dve spravodajské služby, civilnú a vojenskú. Boli úvahy, aby sa spojili do jednej a zostala by len civilná. Ak však niekde existuje iba jedna spravodajská služba, väčšinou je vojenská. Na základe skúseností z posledných dní si myslím, že zostanú obidve. To, čo sa udialo v USA, predstavuje prehru spravodajských služieb a bude to mať vplyv na zvyšovanie prostriedkov pre vojenské spravodajstvo. Na celom svete platí jedno pravidlo – zmenšovanie armády znamená zvyšovanie rozpočtu pre spravodajstvo.
Paradoxom je to, že v najrozvinutejších štátoch sa rozvíja predovšetkým elektronická spravodajská služba, a tá je v konfrontácii s terorizmom absolútne nepoužiteľná. Naopak, slabšie krajiny kladú dôraz na agentúrne zdroje informácií. Myslím si, že koordinácia klasických a technických špeciálnych služieb, vytvorí obrovské šance na zvýšenie ich účinnosti.“ (wm)