
Riaditeľ a zakladateľ festivalu Marek Hovorka (vpravo) odovzdal v pondelok večer netradičnú cenu v podobe lievika režisérovi Petrovi Kerekesovi.
FOTO – ČTK
Festival dokumentárnych filmov, ktorý sa včera skončil v Jihlave, priniesol významný úspech mladému slovenskému režisérovi Petrovi Kerekesovi. Jeho snímka 66 sezón získala spolu s českým filmom Sentiment cenu za najlepší stredoeurópsky dokument roka 2003.
„Porota zdôvodnila rozhodnutie tým, že film je o komunikácii počas niekoľkých dejinných rokov,“ povedal SME Peter Kerekes, ktorý uspel v silnej konkurencii.
V rámci novej súťažnej sekcie Medzi moriami bolo v Jihlave prezentovaných desať silných diel, napríklad provokatívna snímka Jesus, du weisst rakúskeho režiséra Ulricha Seidla o jednej zo súčasných podôb kresťanstva či sonda do pozadia ženskej krásy Ženy pro měny od mladej českej režisérky Eriky Hníkovej (nakoniec získala cenu divákov).
Originálnu mozaiku príbehov, ktoré sa v rokoch 1936 až 2002 odohrali na starej plavárni v Košiciach, prišiel Kerekes uviesť na festival osobne. Na rozdiel od Karlových Varov, v Jihlave zaujal nielen porotu, ale i náročné publikum s vekovým priemerom „twentysomething“, grupujúce sa najmä z vysokoškolákov a mladých filmárov.
Čo bude s filmom 66 sezón ďalej? „Tento piatok o pol jedenástej večer bude odvysielaný na ČT2 a dostali sme ponuku aj od rakúskej televízie ORF,“ dodáva Kerekes. Okrem úspešného zahraničného ťaženia si jeho film hľadá aj cestu do našich kín. Ako nám potvrdili v Asociácii slovenských filmových klubov, bude uvedený na začiatku februára 2004 v rámci prehliadky Febiofest a potom sa dostane do bežnej distribúcie.
Veľký záujem bol na festivale v Jihlave aj o sekciu Česká radost, kde sa objavilo až pätnásť nových filmov, z ktorých porotu najviac oslovila kontroverzná snímka o histórii česko-nemeckých vzťahov Zlopověstné dítě Lucie Královej a Miroslava Nováka. Väčšina autorov prišla svoje diela uviesť osobne a po projekciách v nabitých sálach čelila množstvu otázok. Aj to je jeden z prvkov, ktoré robia unikátnu atmosféru tohto podujatia. „Veľké mesto si festival nikdy nemôže podmaniť,“ povedal riaditeľ Marek Hovorka narážajúc na dôvod, prečo sa festival dokumentárneho filmu spolu s kamarátmi rozhodol robiť práve v Jihlave.
Stredne veľké české mesto skutočne počas šiestich októbrových dní žilo dokumentom. Narazili ste naň všade: od plagátov v každom druhom výklade cez zástavy na stĺpoch a projekcie na námestí až po zľavy pre divákov v kaviarňach a reštauráciách.
Málokde sa vám stane, že po filmoch počujete vášnivé a zasvätené diskusie pokračujúce ešte v uliciach mesta a stretnete pohromade toľko sympatických mladých ľudí. Ústredné motto myslieť filmom je úplne výstižné. Dokumentárny film nemusí byť len záplava historických faktov či tridsať minút nudy na tému Ako sa rozmnožujú korytnačky. V Jihlave sa o tom počas šiestich dní dalo presvedčiť niekoľkokrát denne. Podrobnosti o festivale i prezentovaných filmoch nájdete na www.dokument-festival.cz.
OLIVER REHÁK
Bratislava – Jihlava