BRATISLAVA – Prírastok obyvateľstva sa u nás rovná takmer nule. Minulý rok sa síce u nás narodilo 55-tisíc detí ale zomrelo takmer 53-tisíc ľudí. Časy, keď sa komunistická štátna propaganda hrdila niekoľkotisícovým ročným prírastkom detí, sú už dávno za nami.
Súčasný populačný vývoj ukazuje, že sa rodí menej detí, ľudia menej umierajú a dožívajú sa vyššieho veku. Tento stav možno zveličene nazvať aj „vymieraním“.
Priemerný vek našich obyvateľov sa posúva. Kým pre 50 rokmi bol na Slovensku priemerný vek 30 rokov, dnes je to takmer 36 rokov.
Podľa demografa Borisa Vaňa nie je to dôvod na paniku. Slovensku sa vo svojom populačnom vývoji približuje Európe. Pokles prírastku obyvateľov súvisí aj s tým, že ľudia sa dožívajú vyššieho veku, ale aj s tým, že sa posúva vek, keď sa narodí prvé dieťa a taktiež rodiny majú menej detí. Navyše, na Slovensku ale pokles prírastku nie je taký výrazný ako v západnej Európe.
Podľa demografov by sa malo s týmto populačným trendom počítať, pretože o niekoľko rokov to môže byť pre spoločnosť vážny problém.
Za 50rokov dva milóny
Najväčší skrat v populačnom vývoji v minulom storočí spôsobila druhá svetová vojna.
Podľa najnovšej publikácie obyvateľstvo Slovenska 1945 – 2000 počas druhej svetovej vojny zomrelo na Slovensku okolo 111-tisíc obyvateľov. Presun maďarského a nemeckého obyvateľstva, presídľovanie slovenských rodín na české pohraničie malo za následok migračné straty – ďalších 304-tisíc obyvateľov. A tak pri sčítaní v roku 1950 žilo na Slovensku 3,5 milióna ľudí. Bolo to o dva milióny obyvateľov menej, ako žije na Slovensku dnes.
Od roku 1948 udával tón reprodukčnému správaniu nášho obyvateľstva komunistický režim. Štátu záležalo na tom, aby sa počet obyvateľov zvyšoval. Vytvoril sa štandardný model. Manželstvo sa spravidla uzatváralo v nízkom veku a vstupovalo doň takmer 90 percent ľudí. Rodina mala spravidla dve deti. Hoci sa väčšinou rodili v manželstve, mnohí z prvorodencov boli počatí pred sobášom.
Populácia rástla do 90. rokov
Súčasťou štátnej propagandy bolo velebenie vývoja sobášnosti, pôrodnosti. O raste potratovosti a rozvodovosti či o neprimeranej úmrtnosti mužov už štátna propaganda mlčala.
Po prijatí interrupčných zákonov na začiatku 60. rokov nastal prudký pokles pôrodnosti. Jej zvýšenie nastalo v 80. rokoch výhodami pre rodiny. Od konca 60. do konca 80. rokov populácia rástla, v 90. rokoch sa rast zastavil, populačný vývoj na Slovensku sa úplne zmenil a začal sa podobať západnej Európe.
Tieto zmeny sa odzrkadlili podľa slov demografičky Danuše Jurčovej v starnutí populácie, odkladaním sobášov na neskoršie obdobie, ale aj v spolužití partnerov „na divoko“.
Výrazne klesol počet sobášov a s nimi aj pôrodnosť, počet detí, ktoré sa narodia mimo manželstva sa strojnásobil. Až o polovicu sa znížila potratovosť a úmrtnosť sa postupne presúva do vyššieho veku.
MIRKA HOROBOVÁ