Správy o teroristoch špekulantoch, ktorí zarobili na burzových obchodoch po utorkovom útoku, sa stále množia. Kontrolná skupina na chicagskej burze teraz preveruje zvláštne obchody s akciami amerických leteckých spoločností. Transakcie naznačujú, že stratégia obchodníkov počítala s dôsledkami teroristického útoku na burzy.
Podľa agentúrnych správ išlo o opčné obchody, ktoré sú pre kupujúceho výhodné len v prípade, že akcie poklesnú. Opcia, ktorá dáva kupujúcemu právo predať akcie za vopred dohodnutú sumu, bola v prípade aeroliniek mimoriadne výnosná, pretože akcie po tragickom utorku prudko klesli a „investor“ mohol využiť právo drahého predaja. Hneď v prvý obchodný deň na amerických burzách priniesol prepad akcií leteckých firiem o 20 až 40 percent.
Podobný prípad zaznamenali aj v Nemecku. Medzičasom sa objavili presnejšie informácie o špekuláciách s akciami zaisťovne Munich RE. Aj pri nej obchodníci počítali s výrazným poklesom ceny. Najzaujímavejší na príklade Munich RE je objem transakcie, ktorý bol rádovo vyšší než zvyčajné obchody a šiel do miliónov kusov akcií.
Pre Munich RE bola udalosť v USA mimoriadne závažná. Škody, ktoré zaisťovala, zaťažia jej rozpočet viac ako miliardou eur, čo je najvyššia suma vo viac ako storočnej histórii spoločnosti. Zlé správy, prirodzene, spôsobili prepad kurzu jej cenných papierov.
Nemecký denník Handelsblatt zase s odvolaním sa na informácie ruskej tajnej služby upozornil, že nielen akcie mohli byť lákavým sústom pre teroristov. Niektoré banky z arabského sveta údajne objednávali v Rusku obrovské množstvá zlata v hodnote do sto miliónov dolárov. Zlato je v čase finančnej krízy obľúbenou investičnou pôdou obchodníkov, ktorí sklamaní odchádzajú z burzy. Od teroristického útoku na WTC jeho hodnota stúpla o päť percent. Hoci takýto výnos nekonkuruje možnostiam burzových obchodov, vzhľadom na krátky čas trvania investície je stále mimoriadne lákavý. Teoreticky mali teroristi nespočetné množstvo možností, ako na ekonomických dôsledkoch útoku zarobiť. Burzy ani po deviatich dňoch od tragédie neprestávajú strácať a včera sa pokles v Ázii aj v Amerike ešte viac prehĺbil. Špekulovať o poklese akciových kurzov ešte pred útokom sa vyplatilo nielen pri leteckých spoločnostiach a poisťovniach. „Padajúce“ akcie sú aj v automobilovom priemysle, cestovnom ruchu a exportných odvetviach. Jedinou oblasťou, ktorá ide proti prúdu, sú telekomunikácie. Ich atraktivitu v krízovom období zvyšuje častejšie využívanie služieb telekomunikačných spoločností.