
Francúzsky prezident Jacques Chirac s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom v stredu v New Yorku. FOTO – REUTERS
NEW YORK – Organizácia Spojených národov je pripravená postaviť sa na čelo protiteroristickej koalície. Neznamená to však, že OSN rozhodujúcu úlohu hrať bude. Spojené štáty sú ako obeť atentátu rozhodnuté konať aj bez mandátu OSN.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan trvá na tom, že koalícia, ktorú sa USA pokúšajú vytvoriť proti teroru, „by mala byť čo najširšia a zahŕňať čo najväčší počet krajín“.
Rovnaký názor má aj francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý sa s Annanom stretol v stredu večer. „Francúzsko sa bude podieľať na boji proti terorizmu spolu s USA a s európskymi partnermi, ale tento boj musí mať väčší než len vojenský rozmer a mala by ho zastrešiť OSN.
Diplomati v OSN ani nepredpokladajú, že by USA čakali na schválenie útoku v Bezpečnostnej rade. V roku 1990 pred vyslaním svojich vojakov do Kuvajtu Washington o autorizáciu BR OSN požiadal. „Je pochopiteľné, že ak bude americký útok presne zameraný, nepotrebujú schvaľovanie,“ povedal západný diplomat z OSN, ktorý si želal zostať v anonymite.
Niektoré moslimské krajiny a pravdepodobne aj Čína, sa zrejme pokúsia tlačiť na Washington, aby si pred zásahom „požehnanie“ do BR OSN prišiel vyžiadať. Podobný názor naznačilo aj Rusko. Čím dlhšie bude trvať, kým Spojené štát udrú, tým viac sa môžu požiadavky na USA stupňovať.
BR OSN sa už terorom bin Ládina zaoberala. „Rada má pre Taliban jediný odkaz: splniť rezolúcie BR OSN, predovšetkým rezolúciu č. 1333, okamžite a bez podmienok,“ vyhlásil v utorok francúzsky veľvyslanec Jean-David Levit z predsedníckej krajiny BR. Rezolúcia prijatá 19. decembra 2000 požaduje, aby Taliban vydal bin Ládina a uzavrel teroristické výcvikové tábory na svojom území. (čtk, reuters, mch)