
Jednoducho vyzbrojený bojovník afganského Talibanu FOTO – TASR/EPA
V atmosfére americkej vojenskej hrozby znervóznel aj vládny Taliban v Afganistane. Už na začiatku týždňa rozmiestnil 20– až 25-tisíc vojakov na hraniciach s Pakistanom. Afganci, ktorým sa podarilo z krajiny ujsť do susedného Pakistanu, vypovedali pre AFP, že Taliban sa pripravuje na tvrdý boj. Po celej krajine sa presúvajú vojaci a Taliban údajne násilím verbuje mladých mužov.
Keď dôjde v Afganistane k vojenskej zrážke, bude tu stáť najvyspelejšia technika svetovej veľmoci proti kasárňam v hlinených barakoch a horských jaskyniach. Je však dosť možné, že celá špičková technika Západu nepomôže: bude stáť proti ostrieľanému a neviditeľnému nepriateľovi, ktorý sa môže ukryť v horách, a nemá nijaké strategické objekty, ktorých zničenie by ho ochromilo. Sú len rozptýlené skupiny bojovníkov, cvičených záškodníkov. Prejsť krajinou znamená zložitú vysokohorskú expedíciu – infraštruktúra prakticky neexistuje. Cudzie pozemné jednotky by v riedko osídlenej krajine nemohli využiť žiadne miestne zdroje.
Satelity nebudú môcť zamerať rozvodné siete, vojenské základne, mosty a diaľnice – žiadne tu nie sú. Taliban mal navyše dosť času strategicky rozmiestniť svoju armádu v teréne. Podľa ruského veterána z Afganistanu, si útok vyžaduje neustále sa meniacu taktiku – podľa terénu a pohybu povstalcov.
Taliban má zbierku zbraní od všetkých armád, ktoré kedy bojovali v Afganistane. Staré tanky T-59 a T-55 tu ostali po Sovietoch. Má desiatky lietadiel MiG-21, SU-22 a L-39 i niekoľko helikoptér – časť ukoristil afganským frakciám. Rakety Stinger dostali prostredníctvom CIA na boj proti Sovietom. Modernejšie zbrane – samopaly, guľomety a mínomety – priviezol bin Ládin. Podľa expertov Taliban nemá viac než 40 000 až 60 000 vojakov vrátane 12-tisíc cudzincov, bojovníkov džihádu. Nebezpečný jevďaka partizánskej taktike.
Taliban sa objavil na scéne afganskej občianskej vojny v roku 1994. Už dva roky nato defiloval v Kábule. Jeho bojovníci nepriateľom opakovane ukoristili kamióny so zbraňami. Dokázali vycítiť slabé miesto súpera, donútiť jeho ľudí donášať alebo dezertovať. V občianskej vojne sa často menili spojenectvá .
Podľa predstaviteľa pakistanskej armády by sa im to dnes mohlo vypomstiť. V radoch Talibanu sú komunisti, rojalisti, paštúnski nacionalisti aj kmeňoví náčelníci: vhodní kandidáti na dezerciu alebo vzburu. (kl, taa)