
Woody Allen so ženou Soon Yi a dcérou Bechetenjoy na zmrzline v newyorských uliciach počas tohto leta. FOTO – ČTK
Nebolo by to krásne, keby život bol ako nikdy sa nekončiaci film Woodyho Allena? Keby celý svet bol ako Manhattan a keby vo vetre poletoval swing? Diváci zakaždým, rok čo rok očakávajú od jeho filmov sto minút newyorského vzduchu. Z nádherných detailov New Yorku žije väčšina Allenových filmov – novinový stánok v parku, galéria Sorokko v Soho, obchod s nábytkom, talianska reštaurácia, čo by bola v Taliansku na smiech. Všetko v pastelových farbách, čo dodávajú tomuto mestu zvláštnu bezčasovú atmosféru.
Za dvadsať rokov od natočenia filmu Manhattan sa z New Yorku postupne stalo slušné a kontrolovateľné mesto, kde sa nikto nekúpe vo fontánach, nenosia sa v ňom kožuchy, nefajčí sa a ľudia sa netúlajú nocou.
Ale bude New York znovu New Yorkom? pýtali sa teraz Woodyho Allena americké New York Times, francúzsky Le Monde, nemecký Der Spiegel a talianska La Repubblica. „New York je už dnes znovu New Yorkom. Bol ním dokonca aj vtedy, keď sa to dialo. Je to úžasné mesto. Ľudia okamžite robili, čo bolo treba,“ odpovedá.
Woody Allen je po tom, čo sa stalo minulý utorok, hlboko otrasený: „Hrozný a nezmyselný čin. Zabili päťtisíc ľudí: Američanov, Angličanov, Číňanov, Mexičanov, kresťanov, židov, moslimov – bez rozdielu, zavraždili príšerným spôsobom. Naozaj by som chcel vedieť, aký cieľ mali tí, čo toto naplánovali a vykonali. Nikto tým nič nezískal, žiadny utláčaný národ sa tým neoslobodil, žiadne náboženstvo nebolo oslávené.“
Podľa Allena len medzinárodný terorizmus ukázal desivú tvár. „Keby nešlo o nič iné, len o to, vyzabíjať iných, potom nemáme inú možnosť, ako zabíjať, aby nezabili nás.“ Ibaže, ako tvrdí Woody Allen, je to zložitejšie. Uznáva, že Amerika aj všetci ostatní musia byť pripravení dôrazne reagovať. Ale pritom je podstatné naozaj pochopiť, čo sa stalo, a dôkladne to vyšetriť, nastoliť to ako mimoriadne komplexný problém. „Nemali by sme reagovať ako zúrivé zranené Spojené štáty.“
Intelektuálna debata momentálne zaniká vo všeobecných prejavoch amerického vlastenectva a demonštrovaní jednoty a odhodlania. Považuje to Woody Allen za nebezpečné? „Áno, dokonca veľmi. Lenže Amerika na útoky zareagovať musí, lebo také niečo si žiada odpoveď. Ale táto odpoveď musí byť veľmi dobre premyslená. Teraz je dôležité, aby sme našli páchateľov, lebo spáchali strašný zločin. Z celej sily dúfam, že armáda bude naozaj zasahovať minimálne a len vtedy, keď už naozaj nebude iná možnosť.“
V týchto dňoch svetové médiá uvažujú o tom, aké dôsledky budú mať teroristické útoky na Hollywood. „Nečakám nijaké dôsledky. Aj keď je to katastrofálna udalosť a zahynulo pri nej päťtisíc ľudí, Amerika je gigantická krajina. Hoci to znie hrozne, dôsledky to bude mať na bezpečnostné prehliadky na letiskách, ale nie na spôsob písania filmov alebo divadelných hier.“
Woody Allen bol v predvolebnej prezidentskej kampani veľkým podporovateľom Ala Gora, dokonca pre francúzsky denník Le Monde vyhlásil, že ak sa stane prezidentom Bush mladší, presťahuje sa do Európy. „Americká vláda má viac ľudí než len Busha,“ tvrdí dnes už odovzdane. „Myslím si, že o osude národa nerozhodne len osoba.“ A či Bushovi dôveruje, že krízu zvládne? „Prinajmenšom mu dávam istú nádej.“
Autor: puk