BRATISLAVA – Čím výstavnejšiu a vyššiu budovu architekti navrhnú, tým ťažšie je ochrániť jej obyvateľov pred prípadnými katastrofami. Pri výškovej budove je náročné dostať, napríklad v prípade požiaru, ľudí z domu von.
So stúpajúcou výškou, a teda náročnosťou na protipožiarne opatrenia, stúpa i cena. Kedysi tvorila cena samotnej budovy približne 70-80 percent z celkových nákladov a zvyšok stálo technické vybavenie. Dnes sa pomer obrátil.
„Kedysi boli budovy členené na malé miestnosti. Dnes je požiadavka na veľké plochy, veľké, presvetlené miestnosti. Väčšina peňazí už ide na technické vybavenie,“ hovorí Imrich Mikolaj zo Stavebnej fakulty STU. Patria sem zariadenia na odvod dymu, sprchovacie hlavice proti požiarom, požiarna klimatizácia a množstvo iných zariadení. Tieto zariadenia fungujú i keď je budova odpojená od bežného prívodu vody a elektriny.
Napriek tomu sa podľa Mikolaja jednoznačne oplatí stavať výškové budovy a to kvôli cene pozemkov v centre miest. Druhý dôvod pridal architekt Ján Bahna – je lepšie stavať budovu do výšky, než navrhovať rozťahané priestory, ktoré na ľudí zle pôsobia. Z chodby dlhšej ako 80 metrov má človek podľa neho zlý pocit.
Pre prípad požiaru musí byť i najvyššia budova navrhnutá tak, aby z nej všetci obyvatelia mohli uniknúť do tridsiatich minút.
Autor: fw, ru