BANSKÁ BYSTRICA – Ochrana údajov pri nadchádzajúcom sčítaní obyvateľov, domov a bytov bude absolútna. Počítačové centrum na spracovanie je v osobitnom objekte, ktorý nebude pripojený na inú sieť. Konštatoval to včera v Banskej Bystrici predseda Štatistického úradu SR Peter Mach v súvislosti so zabezpečením údajov pred hackermi. Šéf štatistiky dodal, že existuje špeciálny bezpečnostný projekt len pre túto akciu a podľa neho je na úrovni bankových operácií s peniazmi.
Problémy však robia falošní sčítací komisári, ktorí sa objavili vo viacerých mestách. Napríklad v Podbrezovej obchádzali byty a zisťovali majetkové pomery rodín, koľko majú vkladných knižiek, dokonca aj to, kde ich majú ukryté.
Sčítací komisári, ktorých bude na Slovensku od 15- do 25-tisíc, môžu roznášať a zbierať sčítacie hárky len týždeň pred 26. májom a dva týždne po ňom.
Podľa Macha by údajne nemali obísť ani bezdomovcov.
Komisári budú viditeľne označení a každý občan si môže ich totožnosť overiť na mestskom alebo miestnom úrade. V prípade, že nebude dôverovať komisárovi, môže hárky odovzdať zalepené v obálke priamo starostovi alebo primátorovi.
Posledné sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa na Slovensku konalo v roku 1991. Tohtoročné vyjde daňových poplatníkov na 670 miliónov korún.
Mach označil túto sumu za už skresanú, pretože pôvodný rozpočet bol o 130 miliónov vyšší. Podľa šéfa štatistov ušetrili v rámci racionalizácie najmä na obmedzení propagácie, platenej inzercie, ale aj na hardvéri a softvéri.
Výdavky na jedného občana na Slovensku predstavujú tri doláre, v USA je to sedemkrát viac.
Prvé výsledky tohtoročného sčítania by sa mali na verejnosti objaviť v novembri, Štatistický úrad SR však neuvažuje o zverejňovaní predbežných výsledkov.
DANIEL VRAŽDA