Pani prechádzajúc v parku okolo čudne sa krútiacich postáv pohor- šene krúti hlavou. Hoci sa jej činnosť skupinky nijako netýka, znervóznela a nedôverčivo (zvedavo) ich obchádza mrmlúc si niečo o mestskej polícii, ktorá by mala častejšie chodiť do parkov, kde sa pohybujú čudné indivíduá… Čoraz častejšie na svojich prechádzkach prírodou stretávame ľudí, mladých aj starších, ktorí akoby bez vnímania okolitého sveta sústredene pohybujú rukami v pomalom, plynulom tempe. Nie je to klasické japonské bojové umenie kung fu aké vídame vo filmoch. A predsa vzbudzuje pozornosť ľudí nezasvätene sa prizerajúcich. Najvýznamnejší dôvod, pre ktorý si toto umenie tak rýchlo získava priaznivcov je ten, že cvičením tchaj-ti (v angličtine poznáme ako TAl CHI CHUAN) si človek môže upokojiť myseľ a uvoľniť telo. Také je pre laikov tchaj-ti - tisícročiami overené cvičenie pre zdravé telo a dušu. Pochádza zo šaolinského kláštora ako technika čínskych mníchov, ktorí využili rozsiahle znalosti bojových umení a čínskej medicíny a vytvorili sedem zostáv. Tie sa stali základom umenia tchaj-ti, tak ako je známe dnes.
„Pomaly sa pohybuješ pod korunami stromov, dýchaš; pripadá ti, že spolu s ľahkým vánkom splývaš s prírodou v jej liečivom rytme.
Ak si chceme cvičením okrem fyzickej kondície a skrášlenia telesnej schránky aj obnoviť energiu duševnú a emocionálnu, je to dôvod, aby sme sa začali zaujímať o tento druh relaxácie. Stáva sa alternatívou na prežitie v dnešnom hektickom a stresom naplnenom svete. Cvičenie je vhodný prostriedok k upevňovaniu zdravia a rozšíreniu vedomia ako možno svoju vnútornú energiu čo najlepšie využiť k akejkoľvek činnosti. Trebárs aj k sebaobrane. Tchaj-ti je cvičenie v porovnaní s jogou jednoduchšie a dynamickejšie. Nemá pripomienky či obmedzenia ani k výžive svojich cvičencov. Možno aj preto má stále viac priaznivcov. A možno sa ním začať zaoberať v tridsiatke, alebo hoci aj v šesťdesiatke. Je to akási duševná rehabilitácia, silný pohyb energie v tele, ktorý dáva do rovnováhy naše duševné zdravie a prináša množstvo energie.
Človek, ktorý sa rozhodne naučiť cvičiť tchaj-ti, by mal zvládnuť cvičenie čchi-kungu. Pri ňom sa cvičenec učí ako získavať z prostredia energiu, pretvárať a zušľachťovať ju. Je to niečo ako statická meditácia. „Je dobre ak si na cvičenie nájdete dostatočne skúseného majstra, ktorý vie pracovať s energiou. Ten vám pri čchi kungu pomôže správnym prístupom nájsť spôsob cítenia energie, aby ste s ňou neskôr mohli pracovať pri dynamickejšom cvičení tchaj-ti,“ odporúča predseda Slovenskej asociácie Čung-jüan čchi-kungu, Vladislav Stanko.
V určitom stupni cvičenec čchi-kungu uvoľní smerovanie svojej energie a tá sa sama pohybuje. Postupne sa učí sled 24 prvkov, z ktorých sa skladá asi päť minútová zostava. Pri každom prvku mysľou vedome sleduje pohyby, pričom dlhodobým tréningom sa naučí vnímať ich akoby mimo svojho tela. V spomalenom pohybe sa postupne učí ovládať energiu a kontrolovať ju mysľou pomocou rúk. Pri takomto štádiu sa už tchaj-ti stáva akousi duchovnou cestou. Nie je jedno, čo si človek pri cvičení myslí, pretože energia nasledujúca myseľ pôsobí na cvičiaceho spätne a ak má človek strach, alebo je nahnevaný, negatívne sa to odrazí aj na energii, ktorá ním prúdi.
V minulosti majstri Tchaj-ti využívali nahromadenú energiu ako bojové umenie. Dokázali nazhromaždenou energiou zasiahnuť protivníka tak, že jeho vnútorné orgány doslova explodovali. Dnes sa využíva len zdravotná stránka tchaj-ti. Človek získa pravidelným cvičením tchaj-ti energiu na vytvorenie harmónie medzi dušou a telom a upevní si svoje fyzické zdravie a duševnú rovnováhu.