
Kto získal nedávno hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, môže si ďalej bez obáv hľadať byt, ak ho stále nemá. Ministerstvo financií bude na úroky z úveru prispievať tak, ako to banka klientovi avizovala.
„Konanie bánk neodporuje výslovnému zneniu zákonných ustanovení, nie je však systémovým riešením,“ vyhlásil minister financií Ivan Mikloš. „Výsledkom vykonanej právnej analýzy týkajúcej sa okolností súvisiacich s uzatváraním zmlúv o hypotekárnom úvere s poskytovaným štátnym príspevkom je, že na zmluvy o hypotekárnom úvere uzavreté pred 1. júlom 2003 sa poskytne štátny príspevok v súlade s platnou legislatívou a výška štátneho príspevku bude garantovaná počas celej lehoty splatnosti zmluvy,“ doplnil poradca ministra Peter Papanek.
Predminulý týždeň sa objavili informácie, že ľudia, čo získali hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť a nezaložili v prospech banky hneď pri podpise zmluvy inú nehnuteľnosť, môžu prísť o časť prisľúbených peňazí a splácali by tak viac.
V polovici roka sa menil zákon, odvtedy už nemá dlžník nárok na rovnakú podporu až do splatenia úveru, ale vždy iba na aktuálnu. Kto získal hypotéku do konca júna, mohol si byť istý, že štát mu bude stabilne prispievať k úroku z úveru 2,5 percenta. Preto bol o hypotéky na jar obrovský záujem, väčšinou sa však čerpali nešpecifikované úvery - ľudia nezohnali narýchlo vhodnú nehnuteľnosť.
Spor má definitívne ukončiť novelizácia zákona o bankách. Mala by platiť od januára a stanoviť, že nárok na príspevok sa posudzuje podľa toho, kedy klient všetky podmienky pre poskytnutie hypotéky splní, teda aj to, kedy založí nehnuteľnosť. „Nezabezpečenie úveru, respektíve nešpecifikovanie zakladanej nehnuteľnosti v zmluve o hypotekárnom úvere pri jej uzatváraní sa javí ako nezvyčajné v bankovej praxi,“ odôvodnil plánovanú zmenu Papanek.
Banky, ktoré nešpecifikované hypotéky poskytujú, namietali, že doteraz ministerstvo na tento druh úveru príspevky posielalo a s výkladom zákona nemalo žiaden problém. Podľa informácií SME je možné, že nejednoznačnosť zákona chceli využiť tie banky, ktoré požadujú hneď na začiatku od klienta záložné právo na nehnuteľnosť, v konkurenčnom boji.
JANA BRONDOŠOVÁ